تعمیر گیربکس اتوماتیک استپ وی

تعمیر گیربکس اتوماتیک استپ وی

نحوه کار گیربکس اتوماتیک :

جعبه دنده های اتوماتیک امروزی از پیچیده ترین و جالب ترین قسمت ها در اتومبیل میباشند که برای توضیح این تکنولوژی پیشرفته لازم است آن را به چهار قسمت تقسیم کنیم.

۱- مکانیکی ۲- هیدرولیک ۳- برق و ۴- کامپیوتر

این چهار قسمت در گیربکس اتوماتیک با هماهنگی خاص با یکدیگر کار میکنند و موجبات کار کردن گیربکس و رانندگی راحت تر و دلپذیر تر را فراهم میکنند.

تا مادامیکه یکی از این قسمت ها ایرادی پیدا کند که باعث شود درست کار نکند ، در این صورت است که متوجه عیب واشکال در گیربکس و یا اتومبیل تان می شوید.

در گیربکس اتوماتیک ، (توربین) و در گیربکس های دنده ای (کلاچ) هر دو در اتومبیل یک کار انجام میدهند ولی از نظر نحوه عملکرد کاملا با هم متفاوت میباشند و باید گفت نحوه عمل و تکنولوژی گیربکس اتوماتیک بسیار پیچیده میباشد.

دلایل اصلی خراب شدن گیربکس اتوماتیک رنو استپ وی:

درحقیقت دلیل اصلی خرابی گیربکس اتوماتیک رنو استپ وی تعویض دیر هنگام روغن گیربکس و یا تعویض روغن گیربکس به روشی نادرست می‌باشد. و همانطور که احتمالا خودتان هم میدانید روغن گیربکس نیز مانند روغن موتور نیاز به تعویض مکرر و در زمان تعیین شده دارد. بنابراین تا ادامه ی این مقاله همراه ما باشید تا برای تعمیر آن آگاهی لازم را کسب کنید و به مشکل برنخورد.

به طور کلی منظور از تعویض دیر هنگام این است که از آنجایی که کارکرد روغن گیربکس اتوماتیک با فشار روغن انجام می‌شود و وقتی شما روغن گیربکس را دیر تعویض می‌کنید روغن کیفیت خود را از دست داده و بیش از حد داغ می‌شود این امر باعث اوفت فشار روغن گیربکس می‌شود که بسیار برای گیربکس اتوماتیک مضر میباشد؛ چرا که باعث می‌شود ساعت گیربکس با مشکل روبرو شود و  هنگام تعویض دنده‌ها دستور اشتباهی بدهد که در نتیجه باعث می‌شود تا دنده دیر تر تعویض شود یا اینکه باعث می‌شود تا تعویض دنده با صدای تق تق همراه باشد.

لازم به ذکر است که این موضوع ممکن است کل قطعات داخل گیربکس را خراب کند که بعد ها می‌تواند هزینه‌های بیشتری را برایتان به ارمغان بیاورد. بنابراین اگر میخواهید گیربکس سالمی داشته باشید، روغن گیربکس را در زمان بندی و کیلومتر تعیین شده تعویض کنید. ( زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک رنو استپ وی هر ۵۰ هزار کیلومتر میباشد).

سرویس دوره‌ای گیربکس در چه زمانی باید انجام شود؟

سرویس‌های دوره‌ای کیربکس بر اساس مدت زمان مشخص شده در دفترچه راهنما خودرو استپ وی که توسط کمپانی سازنده تعبیه شده می باشد. لازم به ذکر است که زمان توصیه شده برای تعویض روغن گیربکس بین ۲۰۰۰۰ کیلومتر تا ۴۵۰۰۰ کیلومتر است. اما یکی از شرایط تعیین‌کننده مدت‌زمان تعویض دوره‌ای روغن گیربکس شرایط رانندگی است، به طور مثال اگر ما هر روز از مسیرهای پرترافیک رفت‌وآمد داریم، باعث بالارفتن دمای روغن و کاهش عمر روغن می‌شود چس هم‌وطنان تهرانی باید در فاصله ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ کیلومتر برای تعویض روغن گیربکس اقدام کنند.

مشاهده  مکانیک استپ وی

تعویض روغن گیربکس به روش‌های نادرست:

 دلیل بعدی که باعث می‌شود گیربکس اتوماتیک خیلی سریع به مشکل بر بخورد، تعویض روغن گیربکس به روشی نادرست و اشتباه می‌باشد. به معنای اینکه هنگام تعویض روغن، روغن گیربکس حتما باید با دستگاه مخصوص تعویض روغن شود، چرا که بدون استفاده از دستگاه مخصوص نمی‌توانید تمام محتوای روغن را تخلیه کرد و روغن جدید را جایگزین کرد.

در واقع این روز‌ها بسیاری از تعمیرات‌ها و تعویض روغنی‌ها بدون دانستن تجربه‌ی کافی اقدام به تعویض روغن گیربکس می‌کنند . این روش به این صورت است که تعمیر کار‌های بی تجربه و نا آگاه تنها سه لیتر از محتوای روغن را تعویض و جایگزین می‌کنند و سه لیتر روغن قبلی در  توربین باقی میماند و تعویض نمی‌شود.

این روش که بدون دستگاه مخصوص انجام میشود اشتباه است و در دراز مدت به خودروی شما آسیب خواهد رساند؛ چرا که همانطور که مشخص هم هست روغن جدید در نهایت با روغن قبلی ترکیب می‌شود که باعث می‌شود گیربکس شما خیلی زود به مشکل بر بخورد. پس بنابراین هرگز روغن گیربکس ماشین رنوی استپ وی خود را به دست افراد بی‌تجربه نسپارید و حتما با دستگاه مخصوص روغن آن را تعویض کنید.  

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

تعمیرات تخصصی گیربکس خودرو استپ وی:

در صورتی که نیاز به خدمات تعمیر گیربکس اتوماتیک استپ وی دارید کافی است با ما از طریق تلفن‌های نوشته شده در پایین همین صفحه تماس بگیرید. همچنین می‌توانید به صورت حضوری به تعمیرگاه تخصصی ما مراجعه کنید و  ما از نزدیک و به صورت دقیق و تخصصی عیب گیربکس استپ وی شما را بر طرف نماییم.

یکی از فرق های اصلی در گیربکس اتوماتیک با گیربکس دنده ای در این است که گیربکس دنده ای با قفل کردن دنده‌هایی که روی شفت خروجی که به صورت آزاد روی بلبرینگ سوار شده‌اند و به وسیله کشویی و ماهک، درگیر و آزاد می‌شوند و یا در مدل‌های پایین با حرکت دادن بر روی شفت دنده‌ها و به این طریق دنده ها درگیر و آزاد می‌شوند و باعث تغییر ضریب در دنده‌ها می‌شوند.

ولی در گیربکس اتوماتیک تمام دنده‌ها همیشه درگیرند و با نگه داشتن یکی و به حرکت در آوردن دیگری نوع ضریب دنده به دست می‌آید و به این نوع سیستم دنده به لحاظ شبیه بودنش به حالت خورشید و سیارات دنده های سیاره ای یا خورشیدی میگویند.

مشاهده  تعمیرگاه تخصصی استپ وی

دنده‌های خورشیدی:

ساده ترین نوع دنده‌های خورشیدی، شامل یک دنده خورشیدی (Sun Gear )، دو یا چند دنده سیاره‌ای ( Plannet Gear و دنده دوری یا کمربندی می‌باشد (Ring Gear ). این دنده‌ها در حال درگیری دائم هستند و دنده‌های سیاره‌ای توسط یک پوسته همه به هم متصلند و حول محور خود در این پوسته آزاد میچرخند.

به طور مثال از نوع استفاده و ساختار، عملکرد این سیستم به این صورت است که با وصل کردن دنده دوری به شفت ورودی که وسیله انتقال قدرت از موتور را به عهده دارد و با وصل کردن دنده های سیاره ای با شفت خروجی و با ثابت نگه داشتن دنده خورشیدی، اگر ما در این حالت دنده دور را بگردانیم دنده‌های سیاره‌ای به دور دنده‌های دوری می‌گردند (در ضمن در این حالت دنده خورشیدی ثابت است) و باعث می‌شود شفت ورودی در همان جهت شفت خروجی بچرخد.

با این تفاوت که دور شفت خروجی کمتر از ورودی می‌باشد که در این حالت دنده سنگین یا (دنده یک) می‌باشد و یا اگر ما دنده خورشیدی را آزاد کنیم تا بگردد هر کدام از چرخ دنده‌های دیگر را به هم متصل کنیم در این حالت هر دو شفت ورودی و خروجی در یک جهت می‌چرخند و سرعت آنها نیز برابر است مانند دنده چهار اتومبیل های دارای جعبه دنده معمولی.

نوع دیگر از طرز کار دنده های خورشیدی به این صورت است که با ثابت نگاه داشتن دنده های سیاره ای و انتقال قدرت به دنده کمربندی، دنده خورشیدی عکس دنده کمربندی حرکت خواهد کرد (دنده عقب)

لازم به توضیح است که تمام قطعات و خدمات در تعمیر گیربکس اتوماتیک استپ وی دارای تضمین و گارانتی هستند و شما با خیال راحت می‌توانید از گیربکس تعمیر شده خودروی خود مانند قبل استفاده کنید.

تعویض گیربکس استپ وی در نمایندگی استپ وی:

تمامی خدمات و قطعات در مورد تعمیر گیربکس اتوماتیک استپ وی دارای ضمانت نامه کتبی می باشد.

برای توضیح دادن نوع عملکرد گیربکس اتوماتیک اول تصور کنیم بدون گیربکس اتومبیل چگونه بوده است. بدون عملکرد گیربکس از نظر قدرت و سرعت کاملا محدود میباشد برای مثال تصور کنید اتومبیل دنده ای را فقط با دنده سه رانندگی کنید.

شاید شما تابه حال اینگونه رانندگی نکرده باشید، ولی اگر از اینطریق رانندگی کنید به طور حتم شما شاهد کندی اتومبیل در زمان حرکت اولیه هستید و نیز خواهید فهمید که در سرعت بالای ۱۰۰ کیلومتر یا ۱۲۰ کیلومتر، موتور اتومبیل صدای زیادی میکند و دور سنج موتور به قسمت قرمز رسیده و دیگر تند و تیز نمی رود. البته این نوع اتومبیل ها هیچگونه مصرفی ندارند و سریعا خراب می شوند.

مشاهده  تعمیرگاه تخصصی استپ وی

بنابراین متوجه شدیم که گیربکس با تغییر ضریب دنده، قدرت گشتاور و دور موتور را به صورت لازم تغییر میدهد و در اختیار اتومبیل قرار میدهد تا موتور با دوری متناسب و مفید کار کند.

درباره خودرو

رنو استپ وی محصول سال ۲۰۰۲ – ۲۰۰۳ فرانسه است که از سال ۱۳۸۵ وارد ایران شد. حجم باک بنزین این ماشین ۶۰ لیتر است، حجم موتور آن ۱۹۹۸ سی سی و حداکثر سرعت خودرو ۱۹۵ کیلومتر بر ساعت می‌باشد. همچنین سیستم تعلیق استپ وی در جلو از نوع مکفرسون و در عقب از نوع سیستم تعلیق مستقل می‌باشد. لازم به ذکر است که سیستم فرمان در این خودروی فرانسوی از نوع الکتروهیدرولیکی می‌باشد.

سؤالات متداول گیربکس اتوماتیک استپ وی

علت تقه زدن گیربکس اتوماتیک چیست؟

علت تقه زدن گیربکس اتوماتیک به چند دلیل می‌تواند باشد، یک علت آن می‌تواند به‌خاطر ایراد برقی باشد علت دوم آن می‌تواند به‌خاطر نبود فشار روغن در موتور، یا بعضی مواقع به علت پارکی یا خرابی موتور گیربکس است.

علت گاز هرز خوردن گیربکس اتوماتیک از چیست؟

گاز هرز خوردن گیربکس اتوماتیک به‌خاطر کم بودن روغن و نرسیدن روغن به طور کامل به پشت کاسه کلاچ‌ها، یا فرسودگی صفحه کلاچ است

گیرکردن دنده در حالت پارک به چه علت است؟

دلایلی مختلفی دارد، می‌تواند به دلیل نبود برق در سیستم پارک، خراب‌شدن استاپ زیر پدال ترمز، خالی شدن باطری خودرو و یا شکستن اهرم تعویض دنده باشد.

خلاص شدن گیربکس اتوماتیک به چه علت است؟

دلایلی مختلفی در خلاص شدن گیربکس دخیل است، مثل خراب شدن توربین، هرز شدن پلوس، بریدن دنده اویل پمپ، خالی شدن گیربکس از روغن یا معیوب شدن چرخ‌دنده‌های داخل گیربکس.

علت زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک؟

زوزه کشیدن گیربکس اتوماتیک به‌خاطر صدای فشار روغن یا خرابی مجموعه دنده سیاره‌ای، دنده‌های دیفرانسیل است.

تعمیر گیربکس اتوماتیک استپ وی :

برای تعمیر گیربکس اتوماتیک استپ وی خود به نمایندگی استپ وی به آدرس:

تهران، بزرگراه فتح – بعد از پل شیر پاستوریزه -لاین کندرو – فتح ۲۱ – پلاک ۱۶- مرکز تعمیرات تخصصی رنو مراجعه کنید.

تلفن های تماس :

۰۲۱ ۶۶۸۰۸۶۵۹
۰۲۱ ۶۶۸۱۸۴۲۳
موبایل: ۰۹۱۲۷۸۸۴۴۰۵

تعمیر گیربکس اتوماتیک استپ وی توسط تعمیرگاه تخصصی استپ وی با به روزترین امکانات و دانش تخصصی در زمینه تعمیرات و عیب یابی سریع

نحوه کار گیربکس اتوماتیک در خودروی رنو استپ وی را تا اینجا شرح داده ایم اگر سوالی داشتین حتما کامنت کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با کارشناس