گیربکس اتوماتیک رنو سیمبل

گیربکس اتوماتیک رنو سیمبل

خودروهایی که دارای گیربکس اتوماتیک هستند نسبت به خودروهای دیگر تفاوت زیادی نسبت به هم دارند، در خودروهایی که گیربکس آنها اتوماتیک می‌باشد یک پدال کمتر از سایر خودروها دارند (کلاچ ندارند) که بزرگ‌ترین تفاوت خودروهای دستی و اتوماتیک است.

گیربکس اتوماتیک رنو سیمبل به صورت حرفه ای در تعمیرگاه ما عیب یابی و تعمیر می شود. با توجه به نوع عیب و خرابی تعیین می شود که آیا از نظر هزینه ای بهتر است که گیربکس اتوماتیک رنو سیمبل را تعمیر کنیم و یا مقرون به صرفه تر است که به طور کلی تعویض شود.

یکی از مسائل رایج که در این بخش مهم از سیستم انتقال قدرت خودرو بوجود می آید ، کاهش شتاب خودرو می باشد.

گاهی اوقات حتی توان و قدرت خودرو به اندازه ای کاهش می یابد که دیگر نمی تواند در سربالایی ها حرکت کند.

این مشکل معمولا به دلیل فرسوده شدن صفحه کلاچ های داخل گیربکس اتوماتیک رنو سیمبل بوجود می آید.

به شما پیشنهاد میکنیم در این وضعیت حتما در اولین زمان ممکن به تعمیرگاه تخصصی ما در تهران که آدرس کامل آن در پایین همین صفحه برای شما نوشته شده است تشریف بیاورید.

گیربکس اتوماتیک چیست و چگونه عمل می‌کند؟

ماشین‌هایی که به گیربکس اتومات مجهز هستند نیازی به تعویض دنده در هنگام رانندگی ندارند، در هنگام رانندگی فقط کافی است شما دنده را در حالت Drive قرار دهید با این کار شما دیگر نیازی به کلاچ برای تعویض دنده خودرو در موقع رانندگی ندارید.

قطعات گیربکس‌های دستی با اتوماتیک کاملاً شبیه به هم هستند اما عملکرد آنها کاملاً با یکدیگر متفاوت است.

کاربرد و روش گیربکس اتوماتیک بسیار جالب است ما در ادامه قصد داریم تا شما را با نحوه عملکرد گیربکس اتوماتیک آشنا کنیم و سپس سراغ گیربکس اتوماتیک در رنو سیمبل برویم با ما همراه باشید

برای هماهنگی روز و ساعت دلخواه مراجعه ، می توانید همین حالا از تلفن های نوشته شده در انتهای همین صفحه استفاده نمایید.

در دنده یک ، مجموعه خورشیدی کوچک داخل گیربکس اتوماتیک رنو سیمبل در جهت عقربه های ساعت توسط توربین مبدل گشتاور چرخانده می شود.

در همین لحظه حامل سیاره ای سعی می کند در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخد اما توسط کلاچ یک طرفه ( که تنها مجاز است در جهت عقربه های ساعت بچرخد ) نگه داشته می شود و دنده رینگی محور خروجی را می چرخاند.

نکته مهم در زمینه نگهداری از جعبه دنده توجه به فیلتر آن است چرا که هر چقدر روغن گیربکس مناسب و تمیز و با کیفیت باشد اما فیلتر کثیف باشد از ورود روغن با فشار مناسب جلوگیری میکند.

دفترچه راهنمای خودرو

معمولا زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک رنو سیمبل در دفترچه ی راهنمای آن نوشته شده است.

اما در صورتی که به دفترچه ی راهنمای خودرو خود دسترسی ندارید می توانید همین حالا با ما از طریق تلفن های نوشته شده در پایین همین صفحه تماس حاصل نمایید تا درباره این موضوع شما را راهنمایی کنیم و به سوالات شما پاسخ کامل بدهیم.

مشاهده  سرویس دوره ای رنو سیمبل در تعمیرگاه رنو سیمبل

در سراشیبی به هیچ عنوان خودرو را خلاص نکنید

بعضی افراد با خلاص کردن دنده در شیب های رو به پایین به اشتباه فکر می کنند مصرف بنزین را کاهش می دهند.

در صورتی که اصلا این طرز فکر درست نمی باشد.

در خودروهای امروزی که از سیستم مدیریت پاشش سوخت الکترونیکی و توسط سوزن های انژکتور استفاده می شود ، کامپیوتر خودرو در سراشیبی ها که موتور خودرو نیاز ندارد که قدرت زیادی تولید کند ، پاشش سوخت توسط انژکتورها را قطع می کنند.

نحوه کار گیربکس اتوماتیک

در برخی از خودروهایی بدون گیربکس کار می‌کنند، به انتقال دور بسیار وابسته هستند، این نسبت می‌تواند خودرو را با حداکثر سرعت حرکت کند به‌عنوان‌مثال شما اگر می‌خواهید با سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت روبه‌جلو حرکت کنید باید با استفاده از انتقال دور خودرو مانند دنده سه گیربکس آن را برانید

رانندگان خودروهایی که به صورت اتوماتیک نیستند در زمان رانندگی نمی‌توانند به تنهایی از یک دنده استفاده کنند، اگر در هر زمانی با یک دنده رانندگی کند، شتاب مؤثری را در هنگام حرکت دریافت نمی‌کنند، و در سرعت بالا اگر عقربه دور موتور آن عدد بالا را نشان

دهد موتور آن خودرو صدای زوزه شدیدی را خواهد داشت که در این مورد خودرو باید هر چه سریع‌تر به اولین تعمیرکار برده شود.

تنها نکتهٔ‌ی موجود که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر در صورت نیاز به تعمیرگاه گیربکس باید خودرو خود را به یکی ازنمایندگی رنو سیمبل معتبر گیربکس برای تعمیر نشان دهید.

 

همان‌طور که در قسمت بالا به آن اشاره کرده این دنده‌های گیربکس تأثیرات به سزایی در قسمت گشتاور موتور خودرو دارد که باعث می‌شود با سرعت مناسبی به حرکت خود ادامه دهید. گفتنی است که گیربکس‌هایی که به صورت دستی کار می‌کنند با درگیر کردن و آزاد کردن دنده‌های مختلف، به شفت خروجی نسبت به انتقال دورهای مختلفی را ایجاد می‌کند، اما در حالی که گیربکس اتوماتیک با همان قطعات نسبت به انتقال دورهای مختلفی را می‌دهد که این وظیفه‌ی مهم بر عهده مجموعه‌ای از دنده‌های سیاره‌ای در گیربکس خودروهای اتوماتیک می‌باشد.

سیستم فرمان در این خودروی فرانسوی مانند رنو از نوع الکتروهیدرولیکی می‌باشد.

 

خلاص کردن گیربکس خودرو

این باور که باید در توقف‌های کوتاه برای کم‌شدن اصطکاک و آسیب به گیربکس خودرو را در حالت خلاص قرارداد اشتباه است به این دلیل که هر بار تغییر در وضعیت اهرم برای به کار انداختن و راه‌افتادن خودرو آسیب بیشتری به خودرو وارد می‌کند

اگر توقف شما کمتر از سه دقیقه بود گیربکس را وارد حالت خلاص نکنید ولی اگر توقف بیشتر از پنج دقیقه بود توصیه می‌شود که گیربکس را در حالت پارک قرار داده و خودرو را خاموش کنید.

مشاهده  جلوبندی رنو سیمبل

حرکت خودرو در وضعیت خلاص

از دیگر اشتباهاتی که رانندگان زیاد دچار آن می‌شوند حرکت با خودرو اتوماتیک در حالت خلاص است. برخی افراد این باورند که برای پایین نگه‌داشتن دور موتور و کمتر شدن مصرف سوخت باید خودرو در حالت خلاص قرار گیرد که کاملاً اشتباه است این کار باعث کم‌شدن تسلط راننده بر خودرو می‌شود و مصرف لنت ترمز زیاد می‌شود و همچنین باعث استهلاک بیشتر در صفحه‌های اصطکاکی درون گیربکس می‌شود.

 

 

بکسل کردن خودرو

نکته مهم در بکسل کردن خودرو این که وضعیت روشن بودن یا نبودن خودرو بررسی شود زیرا خودرو زمانی که خاموش بوده پمپ روغن گیربکس گردشی نداشته و فشار روغن برای خنک‌کردن و روانکاری قطعات داخلی خودرو وارد نشده پس بنابراین برای بکسل کردن خودروهای اتوماتیک متحرک جلو، آن را از سمت جلو بلند می‌کنند و برای خودروهای متحرک عقب قبل از بکسل کردن میل گاردن را از پشت گیربکس باز می‌کنند به‌این‌علت که حرکت چرخ‌ها به گیربکس منتقل نشود.

اگر خودرویی که دارای دو دیفرانسیل است احتیاج به بکسل کردن پیدا کرد ابتدا باید گاردن جلو و عقب را باز کرد برای جلوگیری از بروز مشکل در گیربکس ولی حمل این خودروها توسط خودروبر بهترین راه‌حل است تا خسارت بیشتر به خودرو وارد نشود.

نحوه کار گیربکس اتوماتیک در رنو سیمبل:

جعبه دنده‌های اتوماتیک یکی از جالب‌ترین و پیچیده‌ترین قسمت‌های خودرو هستند که ما مهم‌ترین آنها را در چهار قسمت توضیح خواهیم داد.

 

۱- مکانیکی ۲- هیدرولیک ۳- برق و ۴- کامپیوتر

در این ۴ قسمت گفته شده در گیربکس اتوماتیک به‌صورت هماهنگ باعث کارکردن گیربکس در هنگام رانندگی شود که نسبت به خودروهای دستی بسیار راحت‌تر است.

وقتی که یکی از قسمت‌های گفته شده خرابی پیدا کند که موجب از کار افتادن و یا درست کار نکردن خودرو شود باید در این صورت به یک متخصص گیربکس مانند رنوکار نشان دهید.

لازم به ذکر است که هر دو گیربکس چه اتوماتیک و چه دنده‌ای هر دو یک کار را که جزو اصلی‌ترین وظایف است را انجام می‌دهند اما از نظر عملکرد کاملاً با یک دیگر فرق دارند، در گیربکس اتوماتیک علاوه بر عمل و تکنولوژی ساختاری بسیار پیچیده‌تری نسبت به گیربکس دنده‌ای دارد.

تفاوت گیربکس اتوماتیک با دنده‌ای

به طور دقیق می‌توان گفت که یکی از مهم‌ترین گیربکس اتوماتیک رنو سیمبل با گیربکس دنده‌ای این است که گیربکس دنده‌ای با قفل‌کردن دنده‌هایی که روی شفت خروجی که به‌صورت آزاد بر روی بلبرینگ سوار شده‌اند و یا با استفاده از هر وسیله‌ی کشویی و ماهک، درگیر شده و یا آزاد می‌شوند همچنین در مدل‌های پایین با حرکت دادن بر روی شفت دنده‌ها آنها را روی هم و یا آزاد می‌گردند که در این صورت دنده‌ها درگیر شده و یا آزاد می‌شوند که باعث تغییر ضریب در دنده‌ها خواهد شد.

اما در گیربکس اتوماتیک تمامی دنده‌ها همیشه به صورت هم زمان بایک دیگر درگیر هستند که با نگه داشتن یکی و به حرکت دادن دیگری نوع ضریب دنده‌ها به دست خواهد آمد که به این نوع در دنده‌ها شبیه به حالت خورشید است که به همین نام نیز شناخته شده است.

مشاهده  تعمیرگاه مرکزی رنو سیمبل

 

دنده‌های خورشیدی:

می‌توان گفت ساده‌ترین نوع دنده‌ها، دنده‌های خورشیدی است که شامل یک دنده خورشیدی به نام sun geat و “چند دنده سیاره‌ای” planner gear و Ring Gear “دنده دوری “هستند.

همان‌طور که متوجه شدید این دنده‌ها دائم در حال درگیری با یک دیگر هستند و دنده‌های سیاره‌ای با استفاده از یک پوسته به هم وصل شده‌اند که همهٔ آنها را در حول یک محور به‌صورت آزادانه دور یکدیگر می‌چرخند.

اگر شماهم به دنبال کسب اطلاعات فنی در مورد جلوبندی رنو سیمبل هستید کلیک کنید(مدت مطالعه در حد ۳ دقیقه)

دور شفت خروجی کمتر از ورودی‌ها می‌باشد که در این صورت حالت دنده سنگین می‌باشد که اگر ما در این حالت دنده خورشیدی را آزاد کنید تا دور دنده‌های دیگر بچرخد هر کدام یک از چرخ‌دنده‌ها نیز به یک دیگر متصل می‌شوند که در این حالت هر دو شفت ورودی و خروجی در یک جهت شروع به چرخیدن می‌کنند همچنین سرعت چرخش آنها با یک دیگر برابر است مانند دنده چهار خودروهایی که جعبه‌دنده معمولی دارند.

نوع دیگری نیز از کارکرد دنده‌های خورشیدی این است که با ثابت نگه داشتن دنده‌های سیاره‌ای و انتقال قدرت آنها به دنده کمربندی دنده خورشیدی به صورت برعکس دنده کمربندی به حرکت در می‌آید. (منظور همان دنده عقب است)

تعویض گیربکس سیمبل

شما باید برای تعویض گیربکس سیمبل باید به یک نمایندگی معتبر مراجعه کنید همچنین باید تمامی خدمات موجود ضمانت‌نامه کتبی داشته باشند چرا که تمامی قطعات آن بسیار مهم برای خودرو هستند.

توضیحات زیادی را می‌توان به نوع عملکرد گیربکس‌های اتوماتیک دهیم اما اول باید بدانید که خودرو بدون گیربکس چگونه بوده.

ارتباط با ما

در تعمیرگاه ما علاوه بر خدمات تعمیر ، عیب یابی و تعویض گیربکس اتوماتیک رنو سیمبل ، تمام خدمات مربوط به موتور ، جلوبندی ، سیستم سوخت رسانی ، تسمه تایم ، تنظیم موتور ، شستشوی انژکتورها و … هم ارائه می شود.

برای اطلاع از قیمت خدمات و قطعات یدکی اصلی و شرکتی می توانید به آدرس ما که در انتهای همین صفحه نوشته شده است مراجعه نمایید و یا از طریق تماس تلفنی سوال های خودتان را در زمینه تعمیرات و عیب یابی بپرسید.

برای دریافت خدمات گیربکس اتوماتیک رنو سیمبل می‌توانید به آدرس :

تهران، بزرگراه فتح – بعد از پل شیر پاستوریزه -لاین کندرو – فتح ۲۱ – پلاک ۱۶- مرکز تعمیرات تخصصی رنو مراجعه کنید.

تلفن های تماس :

۰۲۱ ۶۶۸۰۸۶۵۹
۰۲۱ ۶۶۸۱۸۴۲۳
موبایل: ۰۹۱۲۷۸۸۴۴۰۵

تسمه تایم داستر

در صورتی که قصد خرید قطعه یدکی اصلی و شرکتی را دارید می توانید هماهنگی لازم را از طریق تماس تلفنی انجام بدهید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ در واتس اپ بپرسید!