سرویس دوره ای رنو سیمبل در تعمیرگاه رنو سیمبل

سرویس دوره ای رنو سیمبل

موتورهای احتراقی درون‌سوز همواره در شرایط سخت و دمای بالائی کار می‌کنند و اجزاء موتور به دلیل مواجه شدن با حرارت بالا ممکن است تحت تأثیر قرار گرفته و آسیب ببینند؛ این قطعات را نمی‌توان به‌وسیله عبور جریان آب و یا هوا خنک نمود زیرا جریان آب‌وهوا موجب می‌شود تا قطعات مذکور با اکسیژن هوا ترکیب شده و خیلی زود دچار فرسودگی شوند، برای این منظور باید از سیالی استفاده نمود که دارای خواص ویژه‌ای بوده و علاوه بر خنک کاری،

بتواند وظایف مهم دیگری را به عهده بگیرد، بهترین سیالی که می‌تواند همه این وظایف را به‌خوبی انجام دهد روغن‌موتور است، یکی از مهم‌ترین خواص روغن‌موتور این است که در مقابل حرارت بالا مقاومت زیادی از خود نشان داده و میزان تبخیر آن خیلی کم می‌باشد.

همان‌طور که عنوان شد روغن‌موتور وظایف مهم و متعددی به عهده دارد، روغن‌کاری علاوه بر خنک کاری قطعات داخلی موتور، عملیات روانکاری اجزاء موتور و کاهش اصطکاک را نیز انجام می‌دهد تا آنها را از گزند آسیب‌هایی که ممکن است در اثر اصطکاک ایجاد شود، حفظ نماید. یکی دیگر از فرآیندهائی که در هنگام عبور روغن و در مواجه شدن با قطعات موتور انجام می‌گیرد، شستشو و زدودن کثیفی‌ها می‌باشد، روغن سطوح قطعات را تمیز کرده و همواره از رسوب ناخالصی‌ها بر روی اجزاء موتور که در اثر حرارت بالا و عملکرد موتور در شرایط سخت وجود می‌آید، جلوگیری می‌نماید، روغن ذرات ریزودرشت را شسته و در خود حفظ می‌نماید، قطعاً لازم است تا غلظت این ذرات از حدی فراتر نرود، برای رسیدن به این هدف از قطعه‌ای بنام فیلتر روغن استفاده می‌شود، این قطعه روغن‌موتور را تصفیه می‌نماید و ناخالصی‌های روغن را جذب می‌کند و روغن تمیز را به چرخه شستشو و تمیزکاری بازمی‌گرداند تا بتواند وظیفه خود را به‌درستی انجام دهد و کارایی سیستم روغن‌کاری کاهش نیابد.
کارکرد فیلتر روغن مشابه فیلتر هوا است و ناخالصی‌های روغن‌موتور و براده‌های فلزی خارج شده از موتور را می‌گیرد و مانع ورود آن ها به موتور خودرو می‌شود و به‌این‌ترتیب تمام ذرات ناخالص روغن‌موتور را جدا می‌کند و باعث سالم ماندن موتور و پیستون‌ها و سیلندرها می‌شود.

اگر سرویس‌ها در کیلومتر تعیین شده انجام نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

خودرو سیمبل اگر در مدت‌زمان و کیلومتر مشخص شده سرویس نشود دچار مشکلات فنی می‌شود که برای جبران آن باید خسارت سنگینی پرداخت کنید. سرویس دوره‌ای یک ضرورت برای هر وسیله نقلیه‌ای می باشد که باید توسط متخصصین آن و در مدت‌زمان معین شده حتماً انجام شود.
به طور مثال اگر تسمه تایم خودرو به‌موقع تعویض نشود دچار پارگی شده و موتور خودرو شما آسیب می‌بیند و سوپاپ‌های ماشین به در قسمت سرسیلندر به پیستون‌ها برخورد می‌کند و کج می‌شود که این اتفاقات باعث آسیب خودرو و خسارت زیادی به خودرو زده می‌شود که در نهایت هزینه گزافی باید جهت تعمیر خودرو خودپرداخت کنید.
در نتیجه برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقاتی حتماً در زمان تعیین شده توسط دفترچه راهنما یا متخصصین تعمیرگاه رنو خودرو خود را برای سرویس به آنجا برده تا از وقوع چنین خساراتی پیشگیری شود.

مشاهده  تعمیرگاه تخصصی رنو

تسمه تایم چیست و چه کاربردی دارد؟

تسمه تایم یک قطعه حیاتی است که به‌صورت دندانه‌دندانه است و وظیفه آن اتصال میل‌لنگ به سوپاپ خودرو است که در نتیجه آن ۴ عمل صحیح مکش، تراکم، انفجار و تخلیه است و در کل وظیفه آن برقراری نظم در خودرو است که صاحب خودرو باید نسبت به آن آگاهی کافی را داشته باشد.

فیلتر هوای کابین خودرو چیست؟

فیلتر هوای داخل خودرو جزء فیلترهای مهم خودرو است که وظیفه آن تصفیه ذرات گرفته شده از هوایی که وارد خودرو می‌شود و به بهبود کیفیت و تصفیه هوای داخل خودرو شما کمک می‌کند و هوای داخل خودرو را تا میزان قابل‌توجهی از آلایندگی و ذرات پاک می‌کند.
جنس بیشتر فیلتر هواها از کاغذ (الیاف پلیسه دار) ساخته شده اما بعضی از آنها نیز از پنبه و کاغذ هستند.
در بعضی مواقع افراد فیلتر هوای داخل خودرو را با فیلتر هوای موتور اشتباه می‌گیرند.
فیلتر هوای درونی احتراق سوخت که در قسمت زیر کاپوت قرار دارد مانع ورود گردوغبار و ذرات به داخل پیشرانه می‌شود و تمیز بودن آن در عملکرد موتور تأثیرگذار است.
تشخیص تفاوت بین این دو فیلتر بسیار مهم است. فیلتر هوای داخل کابین برای بهبود کیفیت هوای داخل کابین خودرو است که از بین انواع آن فیلتر هوای سبز پایداری بیشتری دار و در مقایسه کیفیت هوای داخل کابین خودرویی که فیلتر هوای سبز دارد خیلی بهتر و سالم‌تر است.

علائم خرابی شمع خودرو

اگر شما صاحب یک موتورسیکلت قدیمی باشید حتماً با خرابی شمع موتور مواجه شده‌اید، شمع موتورسیکلت یک قطعه کوچک است که نقش اساسی در عملکرد صحیح موتور دارد اگر قسمتی از آن دچار نقص شود کل موتورسیکلت از کار خواهد افتاد و عملکرد قبلی را ندارد.

در این مقاله می‌خواهیم علائم خرابی شمع موتورسیکلت را مورد بررسی قرار دهیم.

شمع موتور چگونه کار می‌کند؟

شمع موتورسیکلت نقش مهمی در روشن شدن موتورسیکلت دارد و شامل ۷ قسمت است که هرکدام وظایفی دارند.

عایق سرامیکی یا چینی، بدنه شمع، پایه اتصال، الکترود منفی، الکترود مثبت، گپ یا فاصله بین دو الکترود، ترمینال شمع،

سوخت به محفظه احتراق وارد می‌شود به‌وسیله سیلندر با اکسیژن هوا ترکیب می‌شود، برای اینکه احتراق اتفاق بیفتد شمع موتورسیکلت باید جرقه‌ای ایجاد کند. جرقه ایجاد شده باعث روشن شدن موتورسیکلت و حرکت آن می‌شود.

مشاهده  تعمیرگاه مرکزی رنو سیمبل

این جرقه معمولی با ولتاژ بین ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ ولت توسط اعمال ولتاژ از طریق کوئل صورت می‌پذیرد.

حال به دلایل زیادی ممکن است شمع از کار بیفتد.

آچارکشی خودرو

کنترل و آچارکشی سیستم مولد قدرت

تعمیرگاه ال۹۰

نکات ایمنی

– استفاده از تجهیزات ایمنی فردی در محیط کارگاهی الزامی است.

– در حین انجام کار به‌منظور جلوگیری از نفوذ پلیسۀ قطعات در دست و بریده شدن آن توسط اشیای تیز از

– دستکش کار مناسب استفاده کنید.

– هنگام آچارکشی، سمت استارت و دینام کابل منفی باتری را جدا کنید.

– هرگز برای آچارکشی از بکسبادی استفاده نکنید.

– باتوجه‌به محل استقرار پیچ یا مهره، آچار مناسب را انتخاب نمایید.

 

کنترل و آچارکشی سیستم مولد قدرت

در تعداد کمی از خودروها، موتور در عقب خودرو نصب می‌شود. مانند فولکس و بعضی از مدل‌های پورشه میل گاردان در خودروهای محرک عقب و چهارچرخ محرک استفاده می‌شود و دیفرانسیل مرکزی صرفاً مخصوص خودروهای چهارچرخ محرک است. نشتی روغن جعبه‌دنده و دیفرانسیل به محفظه کلاچ و به چرخ‌ها باعث اختلال در عملکرد سیستم کلاچ و نیز سیستم ترمز در خودروهای عقب محرک می‌گردد. با مراجعه به کتاب راهنمای سرویس و تعمیرات خودروی موجود در کارگاه، گشتاور پیچ‌های قسمت‌های مختلف سیستم انتقال قدرت را استخراج کنید.

 

– استفاده از تجهیزات ایمنی فردی در محیط کارگاهی الزامی است.

 

حفظ مشتری موضوع داغ در صنعت خودرو خرده‌فروشی است؛ زیرا کسب‌وکارهای بیشتری به دنبال دور شدن از روش‌های تجاری هستند دنبال راه‌های جدیدی برای جذب مشتری و حفظ آن ها هستند.

روغن گیربکس (روغن جعبه‌دنده) یا همان واسکازین چیست؟

می‌خواهیم از پایه به سراغ شرح روغن‌گیر به کس بپردازیم. واسکازین واژه‌ای روسی و معادل روغن جعبه‌دنده می‌باشد. به‌طورکلی روغن‌کاری برای بخش‌های متحرک خودرو و هر وسیله مکانیکی ضروری است و اثربخش‌های متحرک روغن‌کاری نشوند نمی‌توانند به طور روان حرکت کنند. روغن جعبه‌دنده (واسکازین) نوعی روان‌ساز است و باعث می‌شود قطعاتی که داخل جعبه‌دنده‌اند روان‌سازی شوند کارشان را به‌خوبی انجام دهند.

این روغن بهروان سازی بخش‌های دیگر خودرو مانند دیفرانسیل و جعبه فرمان هم کمک می‌کند و برای گیربکس کاملاً ضروری می‌باشد. چون گیربکس نیروی تولیدی موتور را به چرخ‌ها انتقال می‌دهد و باید به زمان تعویض روغن آن دقت کنیم.

اهمیت تعویض روغن گیربکس در چیست؟

تمام سیالات موجود در خودرو نیاز به رسیدگی و تعویض دارند. اما باید بدانید که زمان عوض‌کردنِ هر یک چه موقع است. اگر روغن گیربکس به‌موقع تعویض شود:

تعمیرگاه مرکزی رنو سیمبل

گیربکس روان‌تر و بهتر به کار خود ادامه می‌دهد.

عمر مفید قطعات موجود در گیربکس بیشتر می‌شود.

درجه حرارت گیربکس کاهش پیدا می‌کند آسیب نمی‌بیند.

قطعات موجود در گیربکس سروصدا نمی‌کنند و همه اینها روی‌هم باعث می‌شود که خودرو بهتر کار کند.

مشاهده  گیربکس اتوماتیک رنو سیمبل

 

بعضی از راننده‌ها برای خودروی خود سنگِ تمام می‌گذارند و مثلاً روغن‌های باکیفیت و گرانی تهیه می‌کنند. این خیلی عالی است اما مشکل زمانی شروع می‌شود که فکر می‌کنند دیگر نیازی به تعویض روغن نیست.

 

حتی اگر گران‌ترین و باکیفیت‌ترین روغن را هم برای خودروی خود بخرید، بازهم روزی می‌رسد که باید آن را عوض کنید. روغن گیربکس یا هر روغن دیگری در خودرو اگر به‌موقع تعویض نشود، خاصیت خود را از دست می‌دهد و تبدیل به مایعی مانند آب می‌شود که از عهده روغن‌کاری و روان‌سازی برنمی‌آید.

این را هم یادتان باشد که اگر در زمان مناسب برای خودرو و بخش‌های مختلف آن هزینه نکنید، خسارات و آسیب‌هایی که بعداً به وجود می‌آید، بسیار بیشتر خواهد شد.

سرویس دوره ای رنو سیمبل

لیست خدماتی که در سرویس دوره ای رنو سیمبل در تعمیرگاه رنو انجام می شود شامل موارد زیر است:

  • تعویض روغن و فیلتر روغن و فیلتر هوا : بین ۵ تا ۷ هزار کیلومتر
  • تعویض فیلتر اتاق : هر ۲۰ هزار کیلومتر
  • تعویض شمع موتور  :  با در نظر گرفتن شرایط ترافیکی و درجا کار کردن خودرو
  • آچارکشی : هر ۸۰ هزار کیلومتر
  • تعویض روغن گیربکس اتوماتیک : هر ۲۰ هزار کیلومتر سطح و کیفیت روغن گیربکس اتوماتیک چک و بررسی می شود

نکته مهم : برای کارایی بهتر و جلوگیری از خرابی گیربکس اتوماتیک بهتر است هر ۴۰ هزار کیلومتر روغن گیربکس به طور کامل تخلیه و تعویض گردد.

– در صورت نیاز مکمل مخصوص گیربکس اتوماتیک نیز تزریق شود

روغن مناسب برای موتور رنو سیمبل روغن ۱۰W40 می باشد.

توجه داشته باشید در هر مرتبه سرویس دوره ای رنو سیمبل در صورتی که زمان تعویض روغن رسیده بود حتما همراه با تعویض روغن موتور، فیلتر روغن را هم برای افزایش طول عمر موتور تعویض کنید. و همین طور در صورت تعویض به موقع فیلتر ها می توانیم سهم زیادی در کاهش آلودگی شهرمان داشته باشیم.

در انتخاب تعمیرگاه مناسب برای انجام سرویس دوره ای رنو سیمبل چه نکاتی را باید رعایت نماییم؟

انتخاب تعمیرگاه مناسب رنو برای انجام سرویس دوره ای رنو سیمبل بسیار مهم و حائز اهمیت است و هر فردی سعی دارد بهترین کلینیک و تعمیرگاه تخصصی رنو را در محدوده نزدیک محل سکونت یا نزدیک به محل کار خود پیدا کند.

زمان سرویس دوره ای رنو سیمبل

تعمیرگاه تخصصی رنو سیمبل به آدرس :

تهران، بزرگراه فتح – بعد از پل شیر پاستوریزه -لاین کندرو – فتح ۲۱ – پلاک ۱۶- مرکز تعمیرات تخصصی رنو مراجعه کنید.

تلفن های تماس :

۰۲۱ ۶۶۸۰۸۶۵۹
۰۲۱ ۶۶۸۱۸۴۲۳
موبایل: ۰۹۱۲۷۸۸۴۴۰۵

 

مطالب مرتبط : تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان

 

 

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ در واتس اپ بپرسید!