سرسیلندر مگان | سرسیلندر رنو مگان

سرسیلندر مگان

برای خرید سرسیلندر مگان می توانید با ما از طریق تلفن های نوشته شده در پایین همین صفحه تماس حاصل نمایید. همچنین لازم به توضیح است که برای تعمیرات سرسیلندر رنو هم می توانید به تعمیرگاه ما مراجعه نمایید.

همان طور که می دانید سرسیلندر در بالای بلوک موتور قرار می گیرد و وظیفه آن بستن محفظه ی احتراق برای ایجاد شدن عمل انفجار (احتراق) سوخت و هوا می باشد.

سرسیلندر مگان | سرسیلندر رنو مگان

سرسیلندر مگان درپوشی است که با بلوک سیلندر تشکیل اطاق احتراق را می دهد و شکل آن تابع ساختمان سیلندر بوده و چون از نوع خنک کننده با آب می باشد دارای مجاری گردش آب می باشد.

سرسیلندر رنو مگان با پیچ و مهره به بلوک سیلندر متصل می شود.

در کف سرسیلندر مگان به تعداد سیلندر ها گودی وجود دارد بنام اطاق احتراق ، همچنین روی سرسیلندر داخل هر اطاق احتراق سوراخی برای قرار دادن شمع وجود دارد.

متعلقات سر سیلندر مگان

الف : محل بسته شدن شمع در سرسیلندر مگان است و بسته به ساختمان سرسیلندر در سطح جانبی یا فوقانی آن قرار دارد.

ب: در صورت قرار گرفتن سوپاپ ها در سرسیلندر قطعات تشکیل دهنده مکانیزم سوپاپ ها از قبیل اسبک ها و گیت های سوپاپ و سیت سوپاپ و میل سوپاپ (موتورهای میل سوپاپ رو ) فنرها و غیره که همگی در محل های مخصوص خود در سرسیلندر بسته می شود.

ج: کانال ها و مجاری آب و روغن

د : محل های عبور میل تایپت

ه : مانیفولد ها ( لوله های که سوخت را به داخل سیلندر وارد کرده و مانیفولد اگزوز که دود و مواد حاصل از احتراق را از سیلندر خارج می کند. )

و : محل بستن ترموستات بر روی سرسیلندر رنو مگان.

جنس سر سیلندر رنو مگان

جنس سرسیلندر رنو از آلیاژهای آهن (چدن دندانه ریز) یا آلیاژهای آلومینیوم به دو صورت ریختگی یا تزریقی در داخل قالب های بخصوص ساخته می شود.

به طور کلی سرسیلندرها معمولا یکپارچه و یا اگر طول موتور زیاد و یا سنگین باشد چند تکه ریخته شده و سپس سطوح لازم را تراشیده و صیقل داده و بشکل مورد نظر در می آورند.

باز و بستن سر سیلندر رنو مگان

یکی از قطعاتی که باز و بستن آن بسیار مهم می باشد و باید کمال دقت را در این امر مبذول داشت سرسیلندر است.

باز و بستن غلط سرسیلندر مگان باعث ایجاد عیوب از جمله تاب دیدگی و یا سوختن مرتب واشر سیلندر می گردد.

۴ دلیل خراب‌شدن سرسیلندر خودرو مگان

۱-     گرم‌شدن بیش از حد موتور خودرو:

سیلندر پر از مجاری آب است که با گردش آب در سیلندر شاهد خنک شدن آن هستیم، اگر خودرو دارای نقص فنی شود و آب در سیلندر در جریان نباشد باعث ترکیدگی سرسیلندر خواهد شد و موتور خودرو بیش از حد گرم می‌شود.
هر خودرویی که خریداری می‌کنید دارای آمپرهای مختلفی برای سنجش سوخت آب و غیره است پیشنهاد می‌شود همیشه حواستان به آمپرهای دمای آب خودرو مگان باشد تا دچار آسیب نشود.
معمولاً کسانی که تازه خود خریداری کرده‌اند و تخصص کافی در خصوص سیستم موتور خودرو ندارند، زمانی که دمای موتور خودرو بالا می‌رود اقدام به سردکردن آن به روش‌های اشتباه مانند: ریختن آب مستقیم بر روی موتور می‌شوند که این کار باعث آسیب‌دیدن جدی موتور خودرو مگان است.
اگر می‌خواهید به‌وسیله آب موتور خودرو را خنک نگه دارید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا در بخش جلوی رادیاتور آب بریزید و اجازه بدهید دما به‌آهستگی کاهش یابد.

مشاهده  تعمیرگاه مگان | تعمیرگاه تخصصی رنو مگان

۲-     سرد شدن بدنه سیلندر خودرو

همیشه دلیل خراب‌شدن سرسیلندر خودرو مگان به‌خاطر گرما موتور نمی‌باشد بلکه گاهی به علت سرمای بیش از حد، بدنه سیلندر آسیب می‌بیند.
صاحبان خودرو باید همیشه حواسشان باشد تا موتور و سیلندر خودرو نه زیاد گرم شود و نه زیاد سرد، در غیر این صورت با مشکلات جدی و خسارات مالی زیادی مواجه خواهد شد.
اگر محل زندگی شما در شهرهای سردسیر هست باید به طور مداوم از ضدیخ استفاده کنید و آن را به طور مدام چک و تمدید کنید و اگر به هر دلیلی فراموش کردید ضد یخ بریزید در مدت‌زمان کوتاهی شاهد یخ‌زدن حفره‌های درون سیلندر خواهید شد و در ادامه ترک‌های مختلفی بر روی سیلندر ایجاد می‌شود که این ترک‌ها باعث آسیب به موتور و سیلندر خواهد شد و اختلال جدی در خودرو مگان ایجاد می‌کند.

۳-     نوسانات دمایی:

صاحبان خودرو باید سیستم خنک‌کننده خودرو خود را به طور مداوم چک کنند.
اگر شما در شهرهای گرمسیری یا شلوغ با ترافیک‌های سنگین زندگی می‌کنید، بهتر است فواصل چک کردن وضعیت سیلندر خودرو کمتر از دوهفته باشد چک کنیم.
نوسانات دمایی که به طور ناگهانی اتفاق می‌افتد باعث بروز مشکلاتی از جمله خرابی سرسیلندر مگان می‌شود.

۴-     ضربه خوردن به خودرو:

معمولاً در هنگام تصادف ضرباتی به خودرو وارد می‌شود که باعث آسیب‌دیدن و خرابی سیلندر و سرسیلندر مگان می‌شود یا ممکن است دچار ترک‌خوردگی یا شکستگی شود.

 

مکانیک استپ وی

سرسیلندر رنو مگان

آیا می‌دانید عوامل ترکیدگی سرسیلندر چیست؟

نکاتی که باید به عنوان یک راننده حرفه‌ای رعایت کنید تا مشکلی برای شما پیش نیاید این است که بدانید به چه علتی باعث ترکیدن سیلندر مگان می‌شود:

 1. در ماشین مگان به علت گرم شدن بیش از حد موتور:

اگر نقص فنی در سیستم خنک کننده خودرو باشد. ترکیدگی بلوک سیلندر به دلیل دمای بیش از حد است، برای جلوگیری از ترک خوردگی در سیلندر خودرو همیشه باید مراقب آمپر دمای آب خودرو باشید.

 1. سرد شدن بیش از حد بدنه سیلندر:

در صورتی که آمپر دمای خارج از محدوده استاندارد و نرمال را نشان می‌دهد. باید آن را خنک کنید و برای رفع این مشکل حتماً باید به تعمیرگاه‌ها مراجعه نمایید.

 1. سرد و گرم شدن‌های ناگهانی:

همچنین باید طبق زمان بندی سیستم خنک کننده خودرو خود را چک کنید. دقت کنید اگر در شهر شما دارای دمای هوای بالا در تابستان و همچنین ترافیک‌های سنگین است باید این کار را زود به زود آن را بررسی کنید تا دچار اشکال ترک خوردگی سیلندر خودرو نشوید.

 1. ضربه خوردن سیلندر یا بلوک سیلندر نیز باعث ایجاد ترک در بدنه می‌شود.

سیلندر مگان

دقت کنید که برای کاهش دمای خودرو مگان به این صورت است که می‌توانید کمپرسور کولر خودرو‌ها در دور تند روشن کنید با این کار دمای موتور را تا حد زیادی کاهش داده‌اید.

اگر از این ترفند برای کاهش دمای خودرو خود استفاده می‌کنید باید مطمئن شوید که بعد از روشن شدن کمپرسور کولر فن‌های دور تند نیز روشن می‌شود. در غیر این صورت احتمال وقوع نتیجه برعکس وجود دارد.

مشاهده  تعمیرگاه مرکزی رنو مگان | نمایندگی مجاز و تخصصی رنو مگان

عوامل محیطی که باعث ایجاد مشکل در سیلندر خودرو مگان شما می‌شود:

 1. سرما

به دلیل سرمای بیش از حد در زمستان باعث ایجاد ترک در سیلندر خودرو شما می‌شود.

به همین دلیل است که امروزه همه مردم می‌دانند که باید ضد یخ درون آب رادیاتور خود را چک و تمدید کنند.

اگر فراموش کردید ضدیخ به آب رادیاتور خودرو خود بریزید و یا آب رادیاتور به میزان کافی ضد یخ محلول نداشته باشد با سرد شدن هوا و پایین آمدن دمای هوا به زیر صفر احتمال یخ زدگی آب در داخل حفره‌های سیلندر وجود دارد. این اتفاق باعث می‌شود ترک‌ها بر روی قسمت‌های مختلف بلوک سیلندر ایجاد شود.

 

این ترک‌ها می‌توانند به ساخت و ساز فنی موتور خودرو آسیب جدی وارد کنند. به همین دلیل بهتر است در شروع فصل‌های سرد به میزان کافی ضد یخ به آب رادیاتور اضافه نموده. همچنین در صورت امکان در طول شب خودروتان را در محیط‌های باز پارک نکنید.

 1. گرما

باید دقت کنید که در صورت بالا رفتن ناگهانی دمای موتور با روش‌های غیر معمول موتور خودرو را خنک نکنید. این روش آسیب جدی به موتور خودرو شما وارد می‌کند. برخی از افراد که اطلاع کافی در مورد مشخصات فنی خودرو ندارند

برای سرد کردن موتور خودرو بهتر است که آب را در قسمت جلوی رادیاتور بریزید. این امر باعث کاهش دمای مایع رادیاتور می‌شود. در نتیجه آب در حال گردش در موتور با دمای پایین‌تر باعث انتقال گرمای موتور و خنک شدن تدریجی آن می‌شود.

دقت کنید که ریختن آب روی سیلندر و سرسیلندر علاوه بر ترک خوردگی باعث ایجاد تاب در قطعات شود که اگر این اتفاق بیفتد باید سیلندر و سرسیلندر خودرو خود را تعویض کنید.

 1. آسیب به علت ضربه

ضربه خوردن در قسمت‌های سیلندر می‌تواند باعث ایجاد ترک‌های در بلوک سیلندر شود.

به طور معمول ترک خوردگی سرسیلندر و بلوک سیلندر بر اثر ضربه هنگامی اتفاق می‌افتد که موتور خودرو به دلایلی برای تعمیر باز می‌شود. ممکن است در تعمیرگاه بر اثر اهمال کاری شاگردان تعمیرگاه موتور شما ضربه خورده باشد؛ بنابراین ترک‌های ریزی روی آن ایجاد می‌شود. کارشناسان لوازم جانبی مگان توصیه می‌کنند، برای تعمیر سیلندر و سرسیلندر خودروی‌تان به تعمیرگاه‌های مطمئن و معتبر ببرید تا دچار چنین مشکلاتی نشوید.

نشانه‌های ترک خوردگی سیلندر مگان

در این قسمت به علائم ترک خوردگی سیلندر مگان می‌پردازیم. علائم و نشانه‌های در کارکرد خودرو به وجود می‌آید که نشان دهنده ایجاد ترک در سیلندر می‌باشد. یکی از شایع‌ترین علایم ترک خوردگی سیلندر این است که آب و روغن با هم مخلوط می‌شود.

دومین علایم ترک خوردگی خودرو شما این است که منافذ آب و روغن سیلندر به یکدیگر راه پیدا می‌کنند. برای اینکه متوجه شوید مشکل کجاست باید روغن داخل کارتر یا آب رادیاتور را چک کنید.

سومین علایم ترک خوردگی این است که بدنه سیلندر و موتور دیر روشن می‌شود و همچنین کار نکردن موتور به صورت سالم می‌توان اشاره کرد.

یکی دیگر از علایم این است که بخار آب از اگزوز خارج می‌شود.

در صورتی که با یکی از علامت‌های بالا روبه رو شدید بهتر است در اولین فرصت به کارشناسان لوازم جانبی مگان جهت تعمیر مراجعه نمایید. زیرا این ترک خوردگی‌ها ممکن است با گذر زمان آسیب‌های جدی به بخش‌های مختلف خودرو وارد کنند.

مشاهده  تسمه تایم رنو مگان

ترک سیلندر مگان از نگاه کارشناس مربوطه

ترک بلوک سیلندر باعث می‌شود کارکرد فنی خودرو یعنی احتراق تخلیه دور و همچنین مکش برای فراهم آوردن اکسیژن و سوخت دچار مشکل شود. گاهی این ترک خوردگی به قدری زیاد است که با چشم دیده می‌شود و تشخیص آن نیاز به راهکار خاصی ندارد.

اما شاید در مواردی ترک‌های ریزی بر روی سیلندر ایجاد شود که به علت کوچک بودن یا بد بودن موقعیت در دید قرار نگیرند در این حالات از روی علایم می‌توانید متوجه شوید که مشکل چیست.

در این موارد لازم است با استفاده از ابزارها و روش‌های خاص و افراد متخصص متوجه شوید که سیلندر خودرو شما ترک خورده است و برای رفع این مشکل باید شمع‌های سیلندر باز شود. فشار آنها به وسیله فشارسنج فشار داخلی سیلندر‌ها اندازه گیری شود.

در صورتی که افت فشار همه سیلندرها تقریباً با هم برابر باشند می‌توان افت فشار را ناشی از مشکلات سرسیلندر را از واشر آن دانست.

نکات زیر در باز و بستن سرسیلندر مگان بسیار مهم است :

 1.  هیچ گاه و در هیچ مورد سرسیلندر را در موقعی که موتور گرم است باز نکنید (خیلی مهم).
 2. بست باطری را باز می کنیم ( این امر در هر موقعی که خواستیم گیربکس یا موتور یا قطعات دیگر مانند استارت، دینام و غیره را باز کنیم الزامی است).
 3. آب موتور را خالی می کنیم.
 4. در صورت باز کردن رادیاتور محوطه عمل وسیع تر می شود.
 5. کلیه اتصالات لوله های آب رادیاتور – ترموستات و لوله های بخاری را باز می کنیم.
 6. اتصالات الکتریکی از قبیل سیم درجه آب و وایر های شمع را باز می کنیم.
 7. برای بازکردن سرسیلندر مگان کلیه شمع ها را باز می کنیم.
 8. بست گلویی اگزوز را باز کرده و از اتصال خارج می کنیم.
 9. درب قالپاق سوپاپ را باز می کنیم.
 10. در صورتی که اسبک ها و پایه های آن مانع باز کردن پیچ های سرسیلندر مگان باشد آنها را نیز باز کرده میل تایپت‌ها را بر می داریم.
 11. با آچار بکس مناسب و دسته بکس با کمک رابط و به روش های زیر پیچ های سرسیلندر را ابتدا دو رزوه شل و سپس کامل باز می کنیم.

 

 

هزینه تعمیر سرسیلندر مگان

طبق قیمت اعلامی از سوی اتحادیه صنف تعمیرکاران خودرو تهران ، هزینه اجرت تعمیر کامل سرسیلندر رنو مگان دنده ای و اتوماتیک ۲,۲۴۰,۰۰۰ تومان میباشد.

برای اطلاع دقیق از ریز هزینه تعمیر سرسیلندر رنو مگان کافی است با ما از طریق تلفن‌های نوشته شده در پایین همین صفحه در ارتباط باشید و یا به صورت حضوری با خودروی خود به تعمیرگاه مرکزی رنو ما مراجعه نمایید.

آدرس نمایندگی مجاز مگان برای مراجعه حضوری :

تهران، بزرگراه فتح – بعد از پل شیر پاستوریزه -لاین کندرو – فتح ۲۱ – پلاک ۱۶- مرکز تعمیرات تخصصی رنو

تلفن های تماس :

۰۲۱ ۶۶۸۰۸۶۵۹
۰۲۱ ۶۶۸۱۸۴۲۳
موبایل: ۰۹۱۲۷۸۸۴۴۰۵

نمایندگی مجاز مگان :

شنبه تا چهارشنبه: از ۸ صبح تا ۶ بعد از ظهر

پنجشنبه ها: ۸ صبح تا ۳ بعد از ظهر

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ در واتس اپ بپرسید!