سرسیلندر داستر

سرسیلندر داستر

برای خرید سرسیلندر داستر می توانید با ما از طریق تلفن های نوشته شده در پایین همین صفحه تماس حاصل نمایید. همچنین لازم به توضیح است که برای تعمیرات سرسیلندر داستر هم می توانید به تعمیرگاه ما مراجعه نمایید.

همان طور که می دانید سرسیلندر در بالای بلوک موتور قرار می گیرد و وظیفه آن بستن محفظه ی احتراق برای ایجاد شدن عمل انفجار (احتراق) سوخت و هوا می باشد.

تمام نکاتی که باید در مورد واشر سر سیلندر خوب بدانیم

واشر سرسیلندر در خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا از وظایفی که بر عهده دارد اهمیت زیاد آن در خودرو مشخص می‌شود باید در انتخاب واشر سر سیلندر دقت زیادی داشته باشید و بهتر است انتخاب را به یک فرد تعمیرکار متخصص در این زمینه بسپارید زیرا انتخاب واشر سرسیلندر نامناسب باعث آسیب به سر سیلندر و سیلندرها شده و آسیب جدی به سایر قطعات وارد می‌کند.

نکات زیر برای انتخاب واشر سر سیلندر مناسب مهم است:

تراکم‌پذیر باشد

وظیفه واشر سرسیلندر پرکردن ناصافی‌ها و منافذ سرسیلندر و بلوک است که این قطعات را به طور کامل نفوذناپذیر کند.

خاصیت تراکم‌پذیری واشر سرسیلندر با بستن و پیچ کردن بلوک و سرسیلندر به یکدیگر کامل می‌شود. واشر سرسیلندر از جنس مس خصوصیات بهتر و بیشتری نسبت به این قطعه از جنس دیگر دارد اما قیمت آن بیشتر است.

ضریب حرارتی بالا داشته باشد

واشر سرسیلندر در کنار محفظه احتراق قرار دارد و بالاترین حرارت موتور را تحمل می‌کند پس باید توان حرارتی بالا و همچنین ضریب انتقال حرارت بالا داشته باشد.

در برابر فشار مقاومت بالا داشته باشد

در بیشتر مواقع قطعات موتور انبساط پیدا می‌کند، دلایل مختلفی دارد و غیرقابل‌پیش‌بینی است بنابراین فشار خیلی بیشتری به واشر سر سیلندر وارد می‌کند به همین دلیل جنس واشر سرسیلندر باید به‌گونه‌ای باشد که در برابر این فشارها مقاوم باشد.

قیمت مناسب داشت باشد

واشر سرسیلندر یکی از قطعات خودرو است که ممکن است دفعات زیادتری نسبت به سایر قطعات خودرو تعویض شود زیرا امکان سوختگی آن بیشتر است بنابراین باید واشر سرسیلندری با قیمت مناسب خریداری کنید اما بهتر است خرید واشر سرسیلندر مخصوص خودرو خود را به فرد ماهر در این زمینه بسپارید تا از آسیب بیشتر به خودرو جلوگیری کنید.

نشانه‌های سوختن واشر سرسیلندر

۱- خروج آب از اگزوز

 

۲- گرم‌شدن غیرطبیعی موتور

 

۳- ورود کمپرس در داخل رادیاتور

 

۴- کمی کشش موتور

 

۵- قاطی کردن آب و روغن یا به‌اصطلاح آب – روغن قاطی کردن خودرو

 

۶- دیر روشن شدن خودرو و بدکار کردن موتور

 

۷- کمی کشش و توان خودرو

 

۸- همچنین درصورتی‌که موتور خودرو گرم است و بخار از اگزوز خارج شود نشانه مشکل در واشر سرسیلندر است.

 

این علائم را جدی بگیرید

۱- موتور خودرو صبح‌ها دیر روشن می‌شود و پس از روشن شدن، موتور لرزیده و دود سفید از آن خارج می‌شود.

 

۲- شیلنگ‌های متصل به رادیاتور بادکرده و متورم می‌شوند.

مشاهده  نمایندگی مرکزی داستر

 

۳- مشاهده روغن داخل مخزن رادیاتور.

 

۴- کم کردن آب رادیاتور، در صورت سالم بودن سیستم خنک‌کننده و عدم نشتی آن.

 

۵- شنیدن صدای شرشر آب از پشت داشبورد

 

اقدام اولیه بعد از سوختن واشر سرسیلندر

موارد ذکر شده در بالا می‌تواند از نشانه‌های سوختن واشر سرسیلندر باشد پس در صورت مشاهده چنین مواردی حتماً به تعمیرگاه مراجعه کرده تا از صرف هزینه‌های سنگین‌تر جلوگیری کنید.

 

براین‌اساس در صورت مطلع شدن از بروز چنین وضعیتی در موتور خودروی‌تان از پیمودن ادامه مسیر خودداری کرده و ماشینتان را توسط بکسل به تعمیرگاه منتقل کنید. چراکه در صورت بی‌توجهی و یا عدم آگاهی از مشکل پیش‌آمده ممکن است آسیب جدی‌تری خودرویتان را تهدید کند و هزینه‌های گزافی را متحمل شوید.

 

ازآنجاکه سرسیلندر با آلیاژی مقاوم‌به‌گرما و فشار و ضربه ساخته می‌شود بنابراین استهلاک چندانی ندارد و به‌ندرت دچار خرابی و مشکل می‌شود. البته سلامت آن تا حد زیادی وابسته به‌سلامت و عملکرد بی‌نقص سیستم روغن‌کاری و سیستم خنک کاری خودرو مانند واتر پمپ، رادیاتور و اویل پمپ است. مشکل هر یک از این قطعات می‌تواند منجر به تغییر شکل سرسیلندر و تاب برداشتن آن نسبت به بلوک سیلندر شود که این اتفاق نیز در عایق‌بندی سیلندرها از نفوذ آب و روغن ایجاد اختلال می‌کند.

 

 

خرابی‌ها و مشکلات احتمالی سرسیلندر

۱. ترک‌خوردگی

محتمل‌ترین علت این اتفاق بی‌دقتی هنگام بازکردن سرسیلندر برای تعمیرات موتور و اجزای درونی سیلندرها است. همچنین یخ‌زدن آب خنک‌کننده سرسیلندر که به دلایل مختلف اتفاق می‌افتد نیز می‌تواند منجر به این مشکل شود.

۲. تاب پیداکردن

بی‌دقتی هنگام بازکردن یا بستن سرسیلندر، بازکردن سرسیلندر در زمانی که دمای آن بالا است و پیش از خنک شدن آن (زمان جوش آوردن موتور)، تنظیم نادرست و اشتباه بستن پیچ‌های اتصال سرسیلندر به سیلندر، نقص و سوختگی واشر سرسیلندر و بالارفتن بیش از حد دمای موتور به هر دلیلی که ایجاد شود می‌تواند سرسیلندر را دچار تاب دیدگی می‌کند.

۳. کربن گرفتن سرسیلندر

کربن گرفتن سرسیلندر و محفظه احتراق امری طبیعی و اجتناب‌ناپذیر است که بعد از گذشت مدت‌زمان معینی از کارکرد موتور اتفاق می‌افتد و برای رفع آن باید سیلندرها و سرسیلندر سرویس شود. این مدت‌زمان البته چندان کوتاه نیست. کربن گرفتن سرسیلندر موجب گرفتگی سوپاپ‌های دود و گاز می‌شود و کانال‌ها آب و روغن را نیز تا حدی مسدود می‌کند که هر یک از این موارد می‌تواند در عملکرد سرسیلندر ایجاد اخلال کند. اما به‌غیراز کارکرد طولانی‌مدت موتور، عوامل دیگری هم موجب کربن گرفتن سرسیلندر می‌شوند. عواملی مانند روغن‌سوزی، گرفتگی لوله اگزوز، گرفتگی در هواکش کارتر، عدم تنظیم صحیح کاربراتور، ضعف در سیستم جرقه‌زنی و زمان‌بندی اشتباه آن، کاهش کمپرس موتور و جاانداختن اشتباه میل سوپاپ. همچنین گشاد شدن گیت‌های سوپاپ‌ها و یا خرابی سیت سوپاپ که به دلیل نقص عملکرد سوپاپ‌ها ایجاد می‌شود می‌تواند از مشکلات سرسیلندر محسوب شود.

سرسیلندر چیست و چه وظایفی دارد؟

همان‌طور که از اسم سرسیلندر مشخص است بخشی از بلوک سیلندر است. اگر به بلوک سیلندر بدون قطعات جانبی دقت کنید متوجه می‌شوید که سطح فوقانی آن، باز است. سرسیلندر سطح آن را پوشانده و درون سیلندرها محفظه احتراق را تشکیل می‌دهد. این قطعه فلزی که از اجزای ثابت موتور است و روی بلوک سیلندر پیچ می‌شود علاوه بر عایق‌بندی سیلندر وظیفه ممانعت از خروج گازها از سیلندرها به‌منظور احتراق مناسب مخلوط سوخت و گاز را برعهده دارد. همچنین سرسیلندر امکان تزریق موقت سوخت را در زمان مناسب به درون سیلندر و خروج دود از محفظه احتراق فراهم می‌کند.

مشاهده  نمایندگی مرکزی داستر

واشر سرسیلندر چیست و به چه دلایلی می‌سوزد؟

واشر سرسیلندر وظیفه یکپارچه کردن فضای بین سیلندر و سرسیلندر را دارد تا از فرار گاز از محفظه احتراق، نشت آب از کانال‌های آب و نشت روغن از کانال‌های روغن جلوگیری کند.

 

واشر سرسیلندر چیست؟

واشر سرسیلندر در موتور بین سیلندر و سرسیلندر قرار می‌گیرد و وظیفه آن ایجاد یک آبندی کامل بین سیستم‌های مختلف روغن‌رسانی، آب، و احتراق موتور است. واشر سرسیلندر واشری از جنس پنبه نسوز به‌علاوه فولاد و مس است. این واشر از فرار گاز از محفظه احتراق، نشت آب از کانال‌های آب و نشت روغن از کانال‌های روغن جلوگیری می‌کند.

 

به‌اصطلاح به دفورمه شدن واشر سوختن واشر سرسیلندر می‌گویند که این امر موجب ازبین‌رفتن آب‌بندی مابین سیستم‌های مختلف موتور خودرو می‌شود. واشر بین بدنه موتور و سر سیلندر با ترکیب مواد نسوز و لایه مسی مقاوم در مقابل حرارت و لایه فولادی تشکیل شده است که ضمن یکپارچه کردن سر سیلندر به بدنه موتور اجازه می‌دهد تا گردش روغن و آب بدون امکان مخلوط شدن صورت گیرد و نیز فضای سربسته اتاقک احتراق را آب‌بندی کند.

دلایل سوختن واشر سرسیلندر و راه‌های جلوگیری از سوختن واشر سرسیلندر چیست؟

داغ شدن موتور خودرو به دلایلی مانند: کم شدن آب رادیاتور و جوش آوردن

غفلت مکانیک در بستن واشر سرسیلندر

این کار را باید با دقت بالا انجام داد به‌طوری‌که واشر باید کاملاً صاف بسته شود و نوشته  top بر روی واشر بالا قرار گیرد و سمت مسی واشر به سمت پایین و روی بلوک سیلندر قرار گیرد.

استهلاک موتور خودرو که اگر سر سیلندر از موتور باز و جدا شود عملاً این قطعه از بین رفته محسوب می‌شود و باید تعویض شود و موتور هم در صورت کارکرد طولانی و ماندن زیاد در ترافیک از بین می‌رود.

از دلایل دیگر سوختن واشر می‌توان به کم بودن آب رادیاتور، نشتی آب از موتور خودرو، بد بودن یا ایراد داشتن جنس سرسیلندر، ازکارافتادن یا بدکار کردن فن خودرو، استفاده‌نکردن از ضدیخ در تابستان اشاره کرد.

 

متعلقات سر سیلندر

 • الف : محل بسته شدن شمع در سرسیلندر داستر است و بسته به ساختمان سرسیلندر در سطح جانبی یا فوقانی آن قرار دارد.
 • ب: در صورت قرار گرفتن سوپاپ ها در سرسیلندر قطعات تشکیل دهنده مکانیزم سوپاپ ها از قبیل اسبک ها و گیت های سوپاپ و سیت سوپاپ و میل سوپاپ (موتورهای میل سوپاپ رو ) فنرها و غیره که همگی در محل های مخصوص خود در سرسیلندر بسته می شود.
 • ج: کانال ها و مجاری آب و روغن
 • د : محل های عبور میل تایپت
 • ه : مانیفولد ها ( لوله های که سوخت را به داخل سیلندر وارد کرده و مانیفولد اگزوز که دود و مواد حاصل از احتراق را از سیلندر خارج می کند. )
 • و : محل بستن ترموستات بر روی سرسیلندر داستر
مشاهده  نمایندگی مرکزی داستر

سرسیلندر داستر

جنس سر سیلندر رنو داستر

جنس سرسیلندر داستر از آلیاژهای آهن (چدن دندانه ریز) یا آلیاژهای آلومینیوم به دو صورت ریختگی یا تزریقی در داخل قالب های بخصوص ساخته می شود.

به طور کلی سرسیلندرها معمولا یکپارچه و یا اگر طول موتور زیاد و یا سنگین باشد چند تکه ریخته شده و سپس سطوح لازم را تراشیده و صیقل داده و بشکل مورد نظر در می آورند.

باز و بستن سر سیلندر

یکی از قطعاتی که باز و بستن آن بسیار مهم می باشد و باید کمال دقت را در این امر مبذول داشت سرسیلندر است.

باز و بستن غلط سرسیلندر داستر باعث ایجاد عیوب از جمله تاب دیدگی و یا سوختن مرتب واشر سیلندر می گردد.

تعمیر گیربکس اتوماتیک مگان

نکات زیر در باز و بستن سرسیلندر داستر بسیار مهم است :

 1.  هیچ گاه و در هیچ مورد سرسیلندر را در موقعی که موتور گرم است باز نکنید (خیلی مهم)
 2. بست باطری را باز می کنیم ( این امر در هر موقعی که خواستیم گیربکس یا موتور یا قطعات دیگر مانند استارت، دینام و غیره را باز کنیم الزامی است)
 3. آب موتور را خالی می کنیم
 4. در صورت باز کردن رادیاتور محوطه عمل وسیع تر می شود.
 5. کلیه اتصالات لوله های آب رادیاتور – ترموستات و لوله های بخاری را باز می کنیم
 6. اتصالات الکتریکی از قبیل سیم درجه آب و وایر های شمع را باز می کنیم
 7. برای بازکردن سرسیلندر داستر کلیه شمع ها را باز می کنیم
 8. بست گلویی اگزوز را باز کرده و از اتصال خارج می کنیم
 9. درب قالپاق سوپاپ را باز می کنیم
 10. در صورتی که اسبک ها و پایه های آن مانع باز کردن پیچ های سرسیلندر داستر باشد آنها را نیز باز کرده
 11. میل تایپت ها را بر می داریم
 12. با آچار بکس مناسب و دسته بکس با کمک رابط و به روش های زیر پیچ های سرسیلندر را ابتدا دو رزوه شل و سپس کامل باز می کنیم

مطلب مرتبط : خدمات تندر نود

 

سرسیلندر داستر

آدرس نمایندگی مجاز داستر برای مراجعه حضوری :

تهران، بزرگراه فتح – بعد از پل شیر پاستوریزه -لاین کندرو – فتح ۲۱ – پلاک ۱۶- مرکز تعمیرات تخصصی رنو

تلفن های تماس :

۰۲۱ ۶۶۸۰۸۶۵۹
۰۲۱ ۶۶۸۱۸۴۲۳
موبایل: ۰۹۱۲۷۸۸۴۴۰۵

تعمیرگاه رنو

نمایندگی مجاز داستر :

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه: از ۸ صبح تا ۶ بعد از ظهر

پنجشنبه ها: ۸ صبح تا ۳ بعد از ظهر

 

5/5 - (2 امتیاز)

1 دیدگاه برای “سرسیلندر داستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ در واتس اپ بپرسید!