جلوبندی ال۹۰ | جلوبندی تندر نود

جلوبندی ال۹۰ | جلوبندی تندر نود

باتوجه‌به نکات مهمی که در ادامه در خصوص جلوبندی خودروی تندر ۹۰ برای شما بیان می‌گردد می‌توان به این مقوله نیز متکی بود که خودروی تندر ۹۰ جلوبندی سیستم تعلیق بسیار محکم و با دوامی دارد. طبیعی‌ترین موضوع در خانواده خودروهای لوگان کشیده شدن خیلی کم خودرو به‌طرف راست می‌باشد وقتی فرمان خودرو را رها نمایید. جلوبندی آسیب‌دیده و ضربه خوردن شاسی خبر از کشیده شدن خیلی زیاد خودرو در حین حرکت به سمت راست دارد البته درصورتی‌که فرمان خودرو را رها کنید.

برای تشخیص ضربه خوردگی از ضربات خارجی و یا تابیدگی در اکسل عقب تندر می‌توان با نگاه انداختن به وضعیت اکسل آن را متوجه شد از طرفی که به‌صورت کلی حساس است نسبت به ضربات خارجی مانند ضربه ناشی از برخورد شدید چرخ عقب با جدول و یا تصادف. از مدل کیفیتی یا تعویضی بودن اکسل اطمینان حاصل کرده علی‌الخصوص خودرویی که درگذشته تصادف کرده است. برخی با انجام جوشکاری‌های بی‌کیفیت در تولید اکسل‌های نامرغوب توسط شرکت‌ها باعث خطر آفرینی می‌شوند.

زمانی به کیلومتر شمار و بخش‌های سیستم تعلیق و خطای سیستم ABS فشار وارد می‌شود که ارتفاع خودرو را کم کرده و رینگ‌های بزرگ و پهن‌پیکر بر روی خودروی لوگان نصب‌کرده باشید باتوجه‌به این نکته که اخیر خیلی مد نیز شده است. همچنین خرید چنین خودرویی اصلاً پیشنهاد نمی‌گردد.

تعمیر جلوبندی ال۹۰ ، تعویض جلوبندی تندر نود ، تعمیر جلوبندی رنو ال نود ، l90 ، سرویس دوره ای تندر نود ، تعویض تسمه تایم ال۹۰ از جمله خدمات ما در تعمیرگاه مرکزی رنو است که به صورت حرفه ای ، تضمینی و فوق تخصصی انجام می شود.

همان طور که می دانید جلوبندی ال۹۰ شامل قطعاتی از سیستم تعلیق است که در قسمت جلو و زیرین خودرو قرار گرفته است.

یکی از مهم ترین وظایف جلوبندی تندر نود ، ایجاد راحتی در رانندگی و تعلیق خودرو در هنگام حرکت و رد شدن از سطوح ناهموار می باشد.

تفاوت سیستم تعلیق با جلوبندی ال نود در این است که سیستم تعلیق شامل کمک فنر ها و چرخ های عقب خودرو نیز می شود.

اما جلوبندی ال۹۰ تنها به قسمت جلوی خودرو اشاره دارد و شامل فرمان و میل فرمان نیز می شود.

از آنجا که چرخ های جلو ، نقش هدایت خودرو را به طرفین را اجرا می کنند ، اهمیت سیستم تعلیق خودرو در جلو بسیار بیشتر از عقب خودرو می باشد.

وظایف جلوبندی خودرو ال۹۰

وظیفه جلوبندی در خودرو محافظت از تکان‌ها و ارتعاشان خودرو در زمانی که خودرو در حین حرکت روی دست‌انداز یا چاله‌ای می‌رود و از خودرو در برابر این تکان‌ها محافظت می‌کند تا خودرو شما آسیب جدی نبیند.
جلوبندی این تکان‌ها و ارتعاشات خودرو ال ۹۰ را در خود جلب می‌کند و نمی‌گذارد کابین خیلی تکان بخورد و نیز در هنگام رانندگی اگر ترمز کنید یا در حال عبور از پیچ جاده‌ها باشید عملکرد مناسبی را از خود نشان می‌دهد و در این مواقع وظیفه هدایت‌پذیری خودرو با جلوبندی است.
متأسفانه خیلی از افراد فکر می‌کنند که جلوبندی خودرو نیاز به چک کردن توسط تعمیرکار ندارد و مانند قطعات دیگر خودرو مثل گیربکس لزومی ندارد هرچند وقت یکبار بررسی و سرویس شود، درصورتی‌که جلوبندی نقش بسیار مهمی در سالم ماندن خودرو ال ۹۰ و قطعات داخلی خودرو دارد.

مشاهده  تعمیر گیربکس اتوماتیک ال90

جلوبندی ال۹۰ | جلوبندی تندر نود

اجزای تشکیل دهنده جلوبندی ال۹۰ عبارتند از :

 • سیستم فرمان
 • سیستم تعلیق در جلو
 • اکسل
 • سیبک ها
 • فنر و کمک فنر های جلو
 • میل تعادل و میل موجگیر
 • بلبرینگ و توپی چرخ ها
 • سیستم چرخ ها و …

همان طور که در اول این مطلب به آن اشاره شده ، جلوبندی نقش بسیار مهمی در حفظ تعادل خودرو در هنگام حرکت و عبور از سطوح ناهموار بازی می کند.

در نتیجه زمانی که قسمتی از جلوبندی تندر نود دچار عیب و خرابی شود، راننده با کمی دقت می تواند تشخیص دهد که در تعادل و هندلینگ خودرو (فرمان پذیری) مشکلی بوجود آمده است.

جلوبندی تندر نود

رام موتور خودروی رنو تندر ۹۰

بخش توپی چرخ جلو و سگدست به‌وسیله طبق رام که حفظ‌کننده موتور است وصل می‌گردد. سینی زیر موتور و بدنه از طریق رام زیر موتور به موتور متصل می‌گردد که باعث اتصال موتور به بدنه می‌شود.

طبق مثلثی در خودروی رنو تندر ۹۰

بخش توپی چرخ جلو به کمک وسیله‌ای به نام طبق یا بازوی نگهدارنده چرخ به رام متصل می‌گردد. قطعات بوشن طبق، سیبک و بازوی اصلی اجزا تشکیل دنده طبق هستند.

بخش توپی چرخ جلو در خودرو رنو تندر ۹۰

بخش داخلی مجموعه توپی چرخ جلو محل اتصال سیبک‌های طبق و جعبه فرمان و مجموعه کمک‌فنر بوده و شامل مجموعه ترمز، سگ دست، دیسک، توپی و … می‌گردد که در قسمت بخش نیز خارجی، مجموعه رینگ و لاستیک چرخ‌های جلوروی آن نصب می‌گردند. حرکت خودرو بر اثر نیروی محرکه گیربکس به وجود می‌آید که از طریق توپی به بخش توپی چرخ جلو منتقل می‌گردد.

خنک شوندگی و دولایه بودن از ویژگی‌های دیسک‌های ترمز لوگان بوده و مجموعه ترمز می‌بایست مورد بازبینی قرار گیرد. همچنین دیسک‌های ترمز در مقابل تابیدگی مقاومت ویژه‌ای دارد درعین‌حال به‌سرعت دچار ساییدگی و گود افتادگی می‌گردد ضمن اینکه با انگشت قابل‌لمس می‌باشد. تراشکاری و عوض‌کردن به‌صورت حدودی ۲ یا ۳ دفعه برای لنت موردنیاز است زیرا دیسک‌های ترمز خیلی زیاد گود می‌شوند. دیسک گود شده عامل اصلی و بسیار مهم سوت کشیدن لنت‌های در زمان گرفتن ترمز هستند. خراشیدگی کاسه ترمز و اتمام لنت‌های عقب نتیجه به‌وجودآمدن لرزش در ترمز می‌باشد.

بخش اکسل عقب خودروی رنو تندر ۹۰

محور اصلی حفظ‌کننده چرخ‌های عقب خودروی رنو تندر ۹۰ همان مجموعه اکسل عقب خودرو می‌باشد و زیرمجموعه‌های آن شامل کاسه چرخ و بخش ترمز چرخ عقب می‌باشد، در کاسه چرخ عقب نیز بخش‌های رینگ و لاستیک نصب می‌شوند. کمک‌فنر به بخش‌های ترمز دستی و مجموعه ترمز چرخ عقب اتصال می‌یابد. حفظ تعادل خودرو در سرپیچ‌ها وظیفه‌ای مهم است که بر عهده ساختار محور اصلی عقب می‌باشد.

بوستر ترمز خودروی رنو تندر ۹۰

دو برچسب هشدار و بازبینی برو روی بوستر ترمز در لاین ACIPARS نصب گردیده است و ضمن اینکه برای مشتری دو درپوش که به کمک یک چسب ویژه دوقسمتی در خصوص پیشگیری و امن نگه‌داشتن پیچ‌ها از باز شدن روی آن ها نصب گردیده، فرستاده می‌شود. در سیستم ترمز خودرو کاسه چرخ یکی از اجزا پراهمیت است. هنگامی لنت‌های به کاسه چرخ صدمه وارد می‌کنند که لنت‌های ترمز نامطلوب بوده و با تأخیر عوض بشوند یا زمانی کاسه چرخ دچار صدمه می‌گردد که در گذر زمان از خودرو خیلی استفاده گردد. از قطعات اورجینال استفاده نمایید زمانی که در پی خرید کاسه چرخ تازه هستید. حرکت خودروی شما زمانی تأثیرپذیر می‌شود که دیسک ترمز و کاسه چرخ‌ها استانداردهای کافی را نداشته باشد.

مشاهده  روغن گیربکس اتوماتیک تندر 90

مجموعه فرمان مکانیکی خودروی رنو تندر ۹۰

دنده شانه و پینیون بخشی از مجموعه فرمان مکانیکی اتومبیل می‌باشد و حرکت دورانی و دنده شانه‌ای به‌صورت حرکت خطی در بخش پنیون صورت می‌پذیرد و دنده شانه‌ای به‌وسیله پنیون از حالت حرکت دورانی غربیلک فرمان حاصل می‌شود ضمن اینکه چرخ زمانی به حرکت درمی‌آید که دنده شانه‌ای با کمک مفصل‌ها به حرکت خطی خود ادامه می‌دهد.

مجموعه فرمان هیدرولیکی خودروی رنو تندر ۹۰

سیستم فرمان هیدرولیکی و مکانیکی دو مدل از مجموعه فرمان خودرو می‌باشند که سریع‌ترین چرخش فرمان و کم شدت خستگی دست‌ها و بالارفتن ایمنی از ویژگی‌های بارز سیستم هیدرولیکی فرمان می‌باشد. البته در جلوبندی یک بخش به سیستم هیدرولیک فرمان تعلق دارد.

ویژگی‌های سیستم تعلیق خودرو رنو تندر ۹۰

سیستم تعلیق خودرو یکی از پرتکرارترین کلمات در اذهان مردم در ارتباط با خودرو می‌باشد و در میان ایشان هیچ علمی نسبت به چگونگی عملکرد این بخش وجود ندارد. یکی از بخش‌های جلوبندی خودروی رنو تندر ۹۰ سیستم تعلیق آن می‌باشد. سیستم تعلیق خودرو سرنشینان خودرو را از تکانه‌ها و لرزه‌های شدید در مسیرها و ناهمواری در امان نگه می‌دارد و این ارتعاشات را جذب می‌کند. فنرها، کمک‌فنرها، ستون‌های نگه‌دارنده و چرخ‌ها تشکیل‌دهنده سیستم تعلیق خودرو هستند. این بخش چرخ‌های عقب و جلو و شاسی را به یکدیگر متصل می‌نماید.

کاربرد و ماهیت اکسل خودرو رنو تندر ۹۰

از بخش‌های مهم و ثابت خودرو رنو تندر ۹۰ می‌توان به اکسل خودرو اشاره نمود که اصلی‌ترین وظیفه نقش اساسی مرکزی در خصوص نصب چرخ خودروها می‌باشد. چرخ و دنده به‌وسیله اکسل روبروی هم قرار می‌گیرند و اکسل نقش مرکزی و اساسی

دارد و اکسل در زبان انگلیسی AXLE نوشته و تلفظ می‌شود. در سطوح داخلی سوراخ چرخ و یا دنده‌ای که ثابت نگه‌داشته شده که چرخ‌ها یا دنده‌ها با چرخش به دور اکسل راحت گردش کنند و به‌صورت کلی اکسل به‌وسیله یاتاقان و بوس میکانیکی این اعمال را برعهده دارد و عامل تحرک خودرو می‌شود.

کاربرد و نقش سیبک خودرو رنو تندر ۹۰

قطعه‌ای فلزی کروی با پوشش یک محفظه فولادی که به یک بازو متصل بوده و با یک حرکت دورانی دارای یک پوشش پلاستیکی نیز می‌باشد و این قطعه فلزی سیبک نام دارد.

امکان حرکت هم‌زمان به طرفین و پایین و بالا به کمک حرکت دورانی بوده که در بخش بازوی سیبک اتصال دارد.

کاربرد و ویژگی‌های کمک‌فنر خودروی رنو تندر ۹۰

سیستم تعلیق کمک‌فنر از بخش‌های پایه‌ای و اساسی هر خودرویی علی‌الخصوص خودروی رنو تندر ۹۰ می‌باشد. سیبک، فنرها و کمک‌فنرها و … اجزای این بخش می‌باشد و مدیریت مرتبط شدن میان جاده و خودرو و متصل گردیدن بدنه و چرخ‌ها به همدیگر از مهم‌ترین کارهای اساسی این بخش است. وظایفی همچون هدایت خودرو، شتاب گرفتن آن و همین‌طور ترمز و توقف خودرو از وظایف پایه‌ای سیستم تعلیق خودرو می‌باشد.

ویژگی‌ها و کاربرد میل تعادل خودروی رنو تندر ۹۰

میل موج‌گیری که اغلب در خصوص بیشتر شدن تعادل خودرو و پیشگیری از چپ شدن خودرو می‌باشد که در اصطلاح عامیانه به آن میل تعادل یا Sway Bar نیز گفته می‌شود.

در دو طرف حاوی بوش بوده و جنس فلز آن فولاد است و اغلب در یک محور میان دوچرخ قرار گرفته که از آن به‌عنوان متصل‌کننده دوچرخ نیز یاد می‌شود. شاسی نیز در دو طرف توسط میل تعادل دارای دو اتصال محوری می‌باشد.

مشاهده  تسمه تایم ال90

وظایف و کاربرد بلبرینگ خودروی رنو تندر ۹۰

بلبرینگ توپی که از آن به‌عنوان بلبرینگ و Ball Bearing نیز یاد می‌شود بخشی از یاتاقان‌های غلتشی بوده و ضمن اینکه در بعضی از بخش‌ها از آن به‌عنوان بلبرینگ ساچمه‌ای نیز یاد می‌گردد که درعین‌حال در اغلب محل‌ها برای آن از اسم بلبرینگ استفاده می‌کنند.

 

مهم‌ترین علائم خرابی جلوبندی خودرو ال۹۰

در این قسمت مقاله می‌خواهیم به چند علائم مهم که نشان می‌دهد جلوبندی خودرو ال۹۰ شما دچار مشکل است بپردازیم.

علائم خرابی جلوبندی خودرو ال۹۰ شامل موارد ذیل است:

 • نشتی روغن یا روغن زدگی در بخش‌هایی مثل کمک‌فنر:
  اگر شرایط چک کردن سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو ال ۹۰ را دارید پیشنهاد می‌کنیم حتماً کمک‌فنرها رو چک بکنید، و اگر متوجه نشتی روغن شدید حتماً آن را به تعمیرگاه تخصصی خودرو ال۹۰ ببرید تا قطعاتی که روغن زدگی دارند تعویض شود و حتماً در نظر داشته باشید تعمیرگاهی را انتخاب کنید که از اصل بودن قطعات آن اطمینان دارید.
 • کشیده شدن خودرو در پیج‌های جاده‌ای
  اگر در هنگام پیچیدن در جاده‌های پیچ‌دار احساس کردید که خودرو دارد برخلاف فرمان کشیده می‌شود به‌احتمال زیاد جلوبندی خودرو شما دچار مشکل است، چون این علت یکی از مهم‌ترین دلایل خرابی جلوبندی ال۹۰ است.
 • انتقال ناهمواری‌ها به کابین خودرو
  سواری خشک و خشن از عمده دلایل خرابی جلوبندی خودرو ال۹۰ شما است و در زمانی که در جاده پردست‌انداز رانندگی می‌کنید احساس می‌کنید که جلوبندی ماشین ارتعاشات و تکان‌ها را جذب نمی کندو آنها را به کابین خودرو انتقال می‌دهد.
 • ساییدگی ناهموار بر روی آج لاستیک
  برای اطمینان از سالم بودن جلوبندی ماشین آج‌های روی لاستیک آن را بررسی کنید. اگر متوجه ناهمگون بودن ساییدگی روی لاستیک شدین به‌احتمال خیلی زیاد جلوبندی خودرو ال ۹۰ شما دچار خرابی است و چون سیستم تعلیق نتوانسته خودرو را در حالت بالانس و متعادل نگه دارد به همین علت موجب فشار نامتعادل بر روی لاستیک‌ها شده که همین مسئله باعث ساییدگی ناهمگون بر روی آج لاستیک می شود.

بنابراین این علائم جزء شایع ترین نشانه های خرابی جلوبندی تندر نود می باشد.

لازم به ذکر است که عدم توجه به این عوامل و درست نکردن آنها می تواند در آینده موجب ایجاد خرابی بیشتری در خودرو رنو l90 شما بشود.

نمایندگی استپ وی

 

 

هزینه تعمیر کامل جلوبندی بدون کمک

طبق قیمت اعلامی از سوی اتحادیه صنف تعمیرکاران خودرو تهران ، هزینه اجرت تعمیر کامل جلوبندی بدون کمک تندر ۹۰ دنده ای و اتوماتیک ۵۵۰,۰۰۰ تومان میباشد.

برای اطلاع دقیق از هزینه کامل تعمیر جلوبندی و ریز هیزینه ها کافی است با ما از طریق تلفن‌های نوشته شده در پایین همین صفحه در ارتباط باشید و یا به صورت حضوری با خودروی خود به تعمیرگاه مرکزی رنو ما مراجعه نمایید.

 

برای دریافت خدمات جلوبندی ال۹۰ می توانید به آدرس :

تهران، بزرگراه فتح – بعد از پل شیر پاستوریزه -لاین کندرو – فتح ۲۱ – پلاک ۱۶- مرکز تعمیرات تخصصی رنو مراجعه کنید.

تلفن های تماس :

۰۲۱ ۶۶۸۰۸۶۵۹
۰۲۱ ۶۶۸۱۸۴۲۳
موبایل: ۰۹۱۲۷۸۸۴۴۰۵

 

5/5 - (1 امتیاز)

3 دیدگاه برای “جلوبندی ال۹۰ | جلوبندی تندر نود

 1. روزبه گفته:

  من چندین مشکل صدای تق در هنگام شتابگیری و ترمز گیری داشت، ماشینم ال ۹۰ هستش، بالاخره فهمیدم مشکل صدا از جلوبندی نبوده، از سینی زیر موتور بوده که شل بسته شده، بازش کردم گذاشتمش کنار صدا رفع شد،

 2. شهروند گفته:

  یک تجربه؛ ماشین ال ۹۰ من هنگام عبور از ناهمواری ها ( دست انداز و .. ) صدای غیر عادی داشت و بعد از چند روز بیشتر هم شد. خودم گفتم شاید از دسته موتورهای اما کارشناس بعد از بازدید گفت: عیب از جلوبندی که باتعویض طبق و سگ دست و سیبک فرمان کاملا درست شد و دوباره نرم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ در واتس اپ بپرسید!