تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان در تعمیرگاه تخصصی مگان

روغن گیربکس اتوماتیک مگان

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان

سرویس تعویض روغن دنده بخش مهمی از برنامه نگهداری و سرویس خودرو است که عمر گیربکس را افزایش داده و عملکرد آن را بهتر می‌کند. بر اساس نتایج انجمن تولید گیربکس اتوماتیک ۹۰% مشکلات این نوع گیربکس‌ها ناشی از افزایش دما در آن‌ها بوده که می‌تواند با تعویض به موقع روغن دنده از آن جلوگیری شود. یکی از مهم ترین مواردی که باعث افزایش طول عمر گیربکس اتوماتیک رنو مگان می شود این است

که تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان به موقع و در تعمیرگاه تخصصی مگان انجام شود.

 

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان

بنابراین برای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان خود در زمان مناسب اقدام کنید.

وظیفه روغن در گیربکس اتوماتیک مگان :

روغن در گیربکس اتوماتیک مگان نقش بسیار مهم و حیاتی را ایفا میکند به صورتی که اگر به موقع برای تعویض آن اقدام نکنید باعث ایجاد مشکلات جدی و هزینه های زیادی می شود.

یکی از وظایف روغن در گیربکس اتوماتیک مگان خنک کردن گیربکس و جلوگیری از افزایش دمای گیربکس اتوماتیک است.

وظیفه مهم دیگر روغن در گیربکس اتوماتیک مگان کم کردن اصطکاک بین قطعات و صفحات داخلی گیربکس است.

چرا باید تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان را به موقع انجام دهیم ؟

هزینه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان

اگر روغن گیربکس اتوماتیک مگان را به موقع تعویض نکنید این کار باعث می شود دمای گیربکس اتوماتیک و قطعات داخلی آن بالا برود و این مورد عمر گیربکس اتوماتیک مگان را به شدت کاهش میدهد.

اگر روغن گیربکس اتوماتیک مگان را به موقع تعویض نکنید شما مشکلات زیادی را تجربه خواهید کرد، برخی از افراد به اشتباه فکر می کنند که هرگز نیازی به تعویض روغن گیربکس اتوماتیک نیست.

اگر روغن گیربکس اتوماتیک را به موقع تعویض نکنید مجبور می شوید هزینه های زیادی را برای تعمیر و یا حتی تعویض گیربکس اتوماتیک بپردازید.

گیربکس های اتوماتیک در دمای بالاتری نسبت به گیربکس های غیر اتوماتیک کار می کنند که این موضوع باعث می شود روغن در گیربکس اتوماتیک زودتر خاصیت خود را از دست بدهد.

چه زمانی باید روغن گیربکس اتوماتیک مگان را تعویض کنیم؟

امروزه گیربکس های اتوماتیک به دلیل راحتی بالا و عملکرد خوبی که ارائه می‌کنند مورد توجه بسیاری از خریداران قرار دارند و معمولاً خودرویی که دارای گیربکس اتوماتیک باشد طرفدار زیادی دارد. اما گیربکس‌های اتوماتیک نیازمند دقت در نگهداری هستند.

یکی از مواردی که در گیربکس های اتوماتیک باید به آن توجه زیادی کرد روغن گیربکس است. در ادامه به این نکته می‌پردازیم که چه زمانی باید اقدام به تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان خود کنیم.

مشاهده  تعمیرگاه مگان | تعمیرگاه تخصصی رنو مگان

تعویض روغن گیربکس مگان

گیربکس های اتوماتیک از قطعات و بخشهای بسیار زیادی تشکیل شده‌اند که توضیح یک به یک آنها زمان زیادی میبرد اما مهمترین بخشهای این گروه‌ها را باید مبدل گشتاور، دنده های سیاره‌ای، پمپ هیدرولیک، کلاچ های هیدرولیکی، کلاچ‌های باندی، سوپاپ ها و سنسورهای مختلف دانست.

ابتدا در ادامه نگاهی کوتاه بر عملکرد این بخش ها خواهیم داشت:

مبدل گشتاور

این قطعه در حقیقت انتقال دهنده نیرو از موتور به داخل گیربکس است و یک نوع توربین روغنی محسوب می‌شود.

پمپ روغن

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان 2000

پمپ روغن یا اویل پمپ مابین مبدل گشتاور و مجموعه دنده‌ها قرار دارد روغن را با فشار به نقاط مختلف گیربکس پمپ می‌کند. در صورتی که پمپ هیدرولیک گیربکس اتوماتیک دچار مشکل شود کل گیربکس از کار خواهد افتاد.

دنده های سیاره ای

دنده های سیاره ای در حقیقت کار تعویض دنده درون گیربکس را بر عهده دارند و از دنده خورشیدی رینگی و سیاره‌ای تشکیل شده اند. این دنده‌ها با قفل شدن و یا حرکت می‌توانند ضرایب مختلفی را ایجاد کنند و به این ترتیب ضریب انتقال نیرو در روی گیربکس توسط این دنده‌ها تغییر می‌کند.

کلاچ ها و باندها

کلاچ‌ها و باندها در حقیقت وظیفه اعمال تعویض دنده در داخل گیربکس را برعهده دارند و به نوعی عملگر داخلی گیربکس محسوب می‌شوند.

سوپاپ‌ها نیز یکی از مهمترین بخش‌های دیگر گیربکس‌های اتوماتیک هستند که درون مجموعه ای که آن را به نام ساعت گیربکس می‌شناسیم قرار دارند سوپاپ ها از تعدادی فنر و شیر تشکیل شده‌اند و در خودروهای جدید این سوپاپ ها به شکل برقی هستند و در داخل ساعت گیربکس از تعدادی شیر برقی استفاده شده است.

این سوپاپ ها هستند که دستور‌های گیربکس را اعمال می‌کنند و اینکه چه دنده‌ای چه زمانی باید درگیری شود توسط این سوپاپ‌ها اعمال می‌شود.

تعویض روغن گیربکس مگان اتوماتیک

قطعات داخلی گیربکس به مرور زمان مستهلک می شوند و این کار در کنار حرارتی که درون گیربکس وجود دارد سبب آسیب به روغن گیربکس می‌شود به همین خاطر لازم است تا در کیلومتر‌های مشخصی روغن گیربکس اتوماتیک را تعویض کرد تا گیربکس آسیبی نبیند.

لازم به ذکر است که تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان با ضمانت نامه کتبی انجام می‌شود.

در صورتی که تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان به موقع انجام نشود سبب آسیب دیدن کلاچ‌ها و باندهای داخلی گیربکس خواهد شد و کلاچ‌ها روی یکدیگر سر خورده و دیگر انتقال نیرو صورت نمی‌گیرد.

یکی از دلایلی که باید روغن گیربکس اتوماتیک را عوض کرد وجود براده درون روغن است براده‌های کوچک و ریزی که درون روغن قرار دارند می‌توانند وارد مجراهای روغن کاری شده و مانع روغن کاری صحیح گیربکس شود و به این ترتیب به مرور زمان و قطعات دیگر گیربکس آسیب خواهند رساند.

مشاهده  خدمات رنو در تعمیرگاه مرکزی رنو | تعمیرگاه تخصصی رنو

این قطعات می‌تواند شامل سوپاپ‌ها و خود دنده‌ها شوند به همین خاطر در هنگام سرویس خودرو باید روغن گیربکس چک شود و در صورتی که درون آن براده مشاهده شود باید روغن را تعویض کرد.

گاهی اوقات روغن‌گیربکس توسط همین براده‌ها و جرم ها آنقدر کثیف می‌شود که لازم است بعد از تخلیه روغن، داخل گیربکس را با دستگاه مخصوص شست و شو داد و سپس روغن گیربکس نو را داخل گیربکس ریخت.

ایرادات گیربکس اتوماتیک رنو مگان

بر روی ماشین‌های (مگان، ساندرو و ال ۹۰) گیربکس‌های Al4 نصب شده است که این گیربکس‌ها دارای ایراداتی شامل موارد ذیل هستند:

 1. زدن ضربه‌های شدید در اثر گرم‌شدن پشت ترافیک
 2. هرز شدن توربین ماشین و باعث می‌شود خودرو شما در موقعیت شیب‌دار کندتر حرکت کند در صورت مطمئن شدن می‌توانید پای سمت چپ را بر روی ترمز قرار دهید و با پای راست‌روی پدال گاز فشار داده تا ماشین روشن کنید و در حالت D قرار دهید و مشاهده کنید که دور موتور ۲۰۰۰ باشد، اگر به ۲۰۰۰ نرسید دور موتور شما تا ۱۵۰۰ بیشتر نمی‌آید.
 3. اشتباه نشان‌دادن نمایشگر دست دنده

دلایل آسیب گیربکس مگان

بکسل کردن خودرو: در زمانی که خودرو شما قادر به حرکت نیست، آن را بکسل نکنید، چون در این هنگام پمپ گیربکس قادر به پمپاژ نیست و بوش‌های گیربکس قادر به روغن‌کاری نمی‌باشند که باعث خرابی گیربکس می‌گردد. بهتر است برای جابه‌جایی از جرثقیل استفاده کنید.

شستن موتور ماشین: بر روی گیربکس سلکتور نصب مشود که نمایشگر دست دنده را تشخیص دهد، وقتی موتور ماشی شسته می‌شود آب وارد سلکتور می‌شود و باعث خرابی و تعویض این قطعه می‌شود.

بالانس کردن: گاهی اوقات خودرو را برای تنظیم بالانس چرخ به تعمیرگاه می‌برید اما بعد از انجام بالانس خودرو حرکت نمی‌کند، دلیل آن این است که این کار توسط افرادی انجام می‌شود که اطلاعات کافی درباره گیربکس اتومات ندارند و با گردش بالای چرخ گیربکس شما آسیب می‌بیند.

چه زمانی باید اقدام به تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان کنیم؟

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان

اینکه چه زمانی باید اقدام به تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان شود معمولاً در دفترچه راهنمای خودرو قید شده است البته در صورتی که احساس کنید گیربکس شما لرزش دارد و در هنگام تعویض دنده عمل تعویض دنده را با ضربه انجام می‌دهد نیز می توانید به تعمیرگاه ما مراجعه کنید تا روغن و فیلتر آن را چک کنیم چون نحوه رانندگی و شرایط دیگر نیز می‌تواند بر روی کیفیت روغن گیربکس تاثیر منفی بگذارد و شاید نیاز باشد تا روغن را زودتر از موعد مقرر شده توسط سازنده تعویض کنید.

مشاهده  جلوبندی مگان

مراحل تعویض روغن دنده به شرح زیر می باشد:

 • روغن دنده تخلیه می‌شود

 • در گیربکس‌های اتوماتیک در صورت قابل تعویض بودن، واشر محفظه روغن و فیلتر عوض می‌شود

 • مقدار لازم روغن دنده دوباره اضافه می‌شود

 • نشتی‌ها چک می‌شوند و با رانندگی آزمایش‌ها و بررسی‌های نهایی انجام می‌شود

 • یکی از قوانین درست و محافظه کارانه در سرویس خودرو این است که روغن دنده باید هر ۲۵۰۰۰ کیلومتر تعویض گردد. اگر شما متوجه نشت هر گونه مایع در زیر خودرو شوید باید آن را در اسرع وقت بررسی کنید. تعویض مرتب روغن دنده در افزایش طول عمر و بهره‌وری گیربکس نقش بسیار مهمی دارد.

علائم رایجی که نیاز شما به تعویض روغن دنده را نشان می‌دهند، چیست؟

 • رانندگی با خودرو سخت می‌شود

 • چراغ چک روشن می‌شود

 • به هنگام تعویض دنده صدای بدی ایجاد می‌شود

چرا باید روغن گیربکس اتوماتیک رنو مگان با دستگاه عوض شود؟

اگر مکانیکی بخواهد بدون دستگاه روغن گیربکس اتوماتیک را تعویض کند، قطعا به مشکل خواهند خورد به دلیل اینکه مخزن روغن گیر بکس ۶ لیتر می‌باشد زمانی که پیچ تخلیه گیربکس را باز می‌کنند تنها فقط ۳ لیتر آن تخلیه می‌شود و ۳ لیتر دیگه داخل توربین باقی می‌ماند که فقط امکان تخلیه ۳ لیتر توربین با دستگاه امکان پذیر می‌باشد تعمیرکاران و تعویض روغنی ها فقط ۳ لیتر از گیربکس خالی می کنند و ۳ لیتر روغن نو داخل گیربکس میریزند، وقتی این کار را انجام می‌دهند ۳ لیتر روغن جدید با ۳ لیتر روغن کثیف داخل توربین قاطی شده و هیچ فرقی با تعویض کردن نمی‌کند و بدتر هم می شود که خیلی آسیب جدی به سیستم ساعت گیربکس و شیر برقی‌ها وارد می‌شود پس همیشه باید روغن گیربکس را حتما با دستگاه مخصوص تعویض کنید تا گیربکس خودرو شما دچار خرابی نشود.

شما می توانید برای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان خود به تعمیرگاه تخصصی رنو مگان به آدرس :

تهران، بزرگراه فتح – بعد از پل شیر پاستوریزه -لاین کندرو – فتح ۲۱ – پلاک ۱۶- مرکز تعمیرات تخصصی رنو مراجعه کنید.

تلفن های تماس :

۰۲۱ ۶۶۸۰۸۶۵۹
۰۲۱ ۶۶۸۱۸۴۲۳
موبایل: ۰۹۱۲۷۸۸۴۴۰۵

5/5 - (2 امتیاز)

2 دیدگاه برای “تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان در تعمیرگاه تخصصی مگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ در واتس اپ بپرسید!