گروه رنو کار در این مقاله در نظر دارد تا شما عزیزانی که اتومبیل برند رنو و مدل کپچر را دارید برای اطلاعات کسب کردن در رابطه با خرابی و نقص کولر خودروی خود راهنمایی نماید . این خرابی می تواند شامل ؛ نیاز به شارژ گاز کولر ، تعمیرات برق و یا به طور کلی سرویس کولر باشد . شما مخاطبان گرامی می توانید در هنگام بروز هر یک از مشکلات ذکر شده و مشاوره رایگان و استعلام قیمت با مجموعه تخصصی رنو کار با شماره های ۱۲۳ تماس حاصل فرمایید و یا حتی به آدرس تعمیرگاه تخصصی رنوکار که در پایین سایت ذکر شده است مراجعه کنید.

 

نمایندگی رنو کپچر

مشخصات فنی و ظاهری رنو کپچر

این خودرو دارای موتور چهار سیلندر شانزده سوپاپ می باشد
که حجم آن هزارو دویست سی سی است ودارای گیربکس شش سرعته اتوماتیک دوکلاچه می‌باشد . مصرف سوخت داخل شهری و بیرون شهری رنو کپچر به ترتیب ۶/۵ لیتر و ۴/۴ لیتر در هر صد کیلومتر می باشد و حداکثر سرعت این خودرو در یک ساعت ۱۹۴ کیلومتر است و حجم باک بنزین ۴۴ لیتر می باشد و خوب است بدانید که شتاب صفر تا صد رنو کپچر ۹/۱۰ ثانیه است .

کشورهای تولید کننده رنو کپچر برزیل ، اسپانیا و روسیه می باشد ، با توجه به اینکه طراحی داخلی خودرو کوچک می باشد اما چون متریال استفاده شده در آن با کیفیت است افراد زیادی را به خود جذب کرده این خودرو یک اتومبیل نیم شاسی کم مصرف داخل شهری است .

در ادامه مقاله توضیخاتی برای شما مخاطبان گرامی گردآوری شده است که با توجه به آن بتوانیم برای جلوگیری از خرابی کولر رنو کپچر به شما عزیزان کمک کنیم که چگونه از کولر خودرو خود استفاده کنید و یا حتی در صورت بروز مشکل چه اقداماتی را انجام دهید.

در ادامه با مواردی که امکان دارد باعث خنک نشدن کولر خودرو رنو کپچر شود بیشتر آشنا می شویم.

دلایل خنک نکردن کولر رنو کپچر

مورد اول: زمانی است که شما مجبورید به علت ترافیک و یا هر چیز دیگری با سرعت کمتری رانندگی کنید در این موارد بهترین کار این است که شما با دنده سنگین حرکت کنید این عمل هم باعث می شود که به تجهیزات خودرو و کولر خودرو آسیب نرسد و هم خودرو زودتر و بهتر خنک شود.

مورد دوم: این است که شما سعی کنید حدالامکان در روزهای آلوده شهر از کولر خودرو استفاده نکنید و یا در صورت لزوم و ضرورت گردش هوای خودرو را بر روی گردش هوای داخلی بگذارید زیرا این کار باعث جلوگیری از ورود ذرات آلوده هوا به قطعات کولر خودرو شما و هم به ریه های شما می شود زیرا این ذرات آسیب جدی به قطعات کولر اتومبیل وارد می کند.

مورد سوم: اینکه زمانی که خودرو شما وارد یک فضای بسته مانند پارکینگ های سرپوشیده و تونل ها و به طور کلی فضاهای بسته ای که امکان ورود هوای آزاد کم و یا حتی صفر است می‌شود بهتر است دکمه هوای ورودی کولر خود را از روی هوای خارجی و گردش هوای خارجی به هوای داخلی تغییر دهید زیرا در این مورد به علت بسته بودن فضا و نبود هوای آزاد آلودگی خودرو جلویی وارد خودرو شما نشود و هم اینکه به علت نبود هوای آزاد در فضاهای بسته گردش هوای داخلی باعث زودتر خنک شدن خودرو می شود، که این عمل خود باعث کمتر فشار آمدن به خودرو و قطعات کولر خودرو می باشد.

مورد چهارم: درباره ی جنس روکش های خودرو شماست زیرا جنس چرم روکش باعث جذب گرمای بیشتر و هنگام نشستن شما انتقال گرمای بیشتر به شما و دیرتر خنک شدن خودرو می باشد برای جلوگیری از این کار بهتر است حداقل درفصل گرم سال با یک روکش نخی روی روکش های چرم را بپوشانید.

مورد آخر: مورد آخر توجه به این نکته می‌باشد که بهتر است شما قبل از شروع فصل گرما حتما از کافی بودن آب موجود در رادیاتور خودرو خود اطمینان حاصل فرمایید زیرا درصورت کافی نبودن آب و یا سالم نبود آن حتی اگر شما تمام‌موارد ذکرشده را رعایت کرده باشید و در بهترین زمان کولر خودرو را روشن کنید ممکن است آمپر خودرو به شدت بالا رفته و در نتیجه باعث جوش آوردن خودرو شود ، پس بهتر است تمام نکات را رعایت کنید و اگر به هر دلیلی نتوانستید این کارها را انجام‌ دهید سرویس کولر خودرو کپچر خود را به مجموعه رنوکار سپرده و با خیالی راحت و آسوده در فصل گرما از کولر خودرو خود استفاده کنید. شما عزیزان با ارتباط گرفتن با مجموعه رنو کار می توانید با شماره های ۱۲۳ تماس بگیرید.

قطعات تشکیل دهنده کولر خودرو رنو کپچر

مهم ترین و اولین بخش تشکیل دهنده کولر خودرو کمپرسور آن می باشد لازم به ذکر است بدانید که وقتی کولر خودرو خنک نمی کند به احتمال بسیار زیادی کمپرسور آن دچار نقص و خرابی شده است از دیگر قطعات تشکیل دهنده کولر خودرو می توان به کندانسور ، اواپراتور و کپسول خشک کننده اشاره کرد که همه ی این اجزا در در صورت خراب شدن باعث درست کار نکردن کولر خودرو می شود.

حالا بهتر است بدانید این اجزا نام برده چگونه در کنار هم کار می‌کنند؛

کولر خودرو رنو کپچر چگونه کار می کند؟

در ابتدا جالب است بدانید که کمپرسور کولر هر خودرو باید با قدرت موتور خودرو ، حجم و وزن متناسبی داشته باشد . پس بهتر است بدانید که این اجزا چگونه در کنار هم قرار گرفته اند و یک خروجی مشترک را ارائه می دهند تا کولر خودرو شما کار خود را به درستی انجام دهد ، کارکرد کلی این قطعات به این صورت است که کمپرسور کولر، گاز مبرد را از اواپراتور گرفته و ابتدا به داخل کندانسور و پس از آن به کپسول خنک کننده برده و مجددا به داخل اواپراتور می رود تا آن را به حرکت در بیاورد و در پایان با هدایت باد خنک به داخل کابین خودرو باعث خنکی خودرو شود.

در ادامه مقاله با ذکر چند مورد شما عزیزانی که دارای خودروهای برند رنو هستید را بیشتر با دلایل خرابی کولر خودرویتان آشنا می کنیم پس همچنان با ما همراه باشید.

دلایلی که ممکن است باعث باد گرم کولر خودرو شما شود

۱- خراب بودن کمپرسور کولر
۲- یخ زدگی اواپراتور
۳- کثیف بودن اواپراتور داخل کابین خودرو
۴- کثیف بودن و جرم گرفتن کندانسور یا رادیاتور کولر
۵- شل بودن یا تنظیم نبودن تسمه کولر
۶- خرابی دریچه های کولر و بخاری
۷- خراب بودن ترموستات داخل کابین خودرو
۸- رانندگی به صورت تخته گاز
۸- مشکلات الکتریکی
۹- نشت گاز مبرد
۱۰- تمام شدم یا خالی بودن گاز کولر خودرو
۱۱- نقص و یا خرابی فن کندانسور

آیا استفاده از کولر خودرو در مصرف سوخت خودرو تاثیر دارد؟

مطمئنا تاکنون شما صاحبین خودرو عزیز به این نکته توجه داشته اید که استفاده از کولر خودرو باعث افزایش مصرف سوخت آن می باشد اما مقدار دقیق مصرف آن را نمی دانید به طور مثال اگر خودرو شما در هر صد کیلومتر چیزی حدود پنج لیتر بنزین مصرف کند با احتساب استفاده کردن شما از کولر خودرو حین این مسیر تنها دو لیتر در هر صد کیلومتر به مصرف سوخت شما اضافه خواهد شد یعنی طی کردن صد کیلومتر با استفاده کولر می شود هفت لیتر بنزین.

و حالا بهتر است بدانید که چرا این حجم از بنزین استفاده می شود و دقیقا چگونه این عمل انجام می شود و ربط این موضوع به مصرف سوخت خودرو چیست؟ زیرا کمپرسور کولر از طریق یک تسمه به موتور خودرو اتصال دارد و انرژی مورد نیاز برای کارکرد خود را از آن می گیرد، به این صورت که در هنگام رانندگی با کولر روشن مطمئنا خودرو شما چابکی و قدرت زمانی که از کولر استفاده نمی کنید را نخواهد داشت . پس هنگام روشن بودن کولر خودرو ، هم مصرف سوخت شما طبق توضیحات داده شده افزایش می یابد و هم قدرت موتور شما پایین می آید چون روشن بودن کولر باعث تقسیم قدرت موتور می شود.