تسمه تایم رنو مگان

تسمه تایم رنو مگان

تسمه تایم رنو مگان باید در کیلومتر های مشخص که از سوی شرکت سازنده توصیه شده تعویض شود. در هر بار تعویض تسمه ، از بلبرینگ های هرزگرد هم بازدید می شود تا در صورتی که خراب شده باشند ، آنها هم تعویض شوند.

تسمه تایم چیست؟

همان‌طور که می‌دانید تسمه تایم قطعه اصلی در موتور خودرو به‌حساب میاید که وظیفه برقراری نظم در پیشرانه اتومبیل را دارد این قطعه به‌صورت دندانه به دندانه می‌باشد این جز رابط بین میل‌لنگ و میل سوپاپ است

و کار اصلی آن تنظیم مناسب و بازبسته شدن سوپاپ و قرارگرفتن سوپاپ در وضعیت مناسب نسبت به پیستون می‌باشد.

زمان تعویض تسمه تایم

تسمه تایم اورجینال کارکردی بین ۶۰ تا ۸۰ هزار کیلومتر دارند که در صورت کارکرد بیشتر باعث پارگی تسمه تایم واسیب رسیدن به موتور می‌شود

کیت تسمه تایم

همراه با تسمه تایم دو عدد غلطک وجود دارد که این قطعات هم با پایان رسیدن زمان استفاده باید تعویض گردند در صورت عدم تعویض به‌اصطلاح گیر پا کرده و تسمه تایم جدید را پاره می‌کند

تسمه تایم رنو مگان

برای مراجعه به تعمیرگاه تخصصی رنو ما در تهران می توانید از شماره تلفن ها و آدرس نوشته شده در پایین همین صفحه استفاده نمایید.

وظیفه تسمه تایم رنو مگان انتقال حرکت از میل لنگ به میل سوپاپ می باشد.

در واقع این تسمه تایم می باشد که باعث باز و بسته شدن به موقع و منظم سوپاپ های هوا و دود می شود.

و دلیل آنکه هنگام پاره شدن این تسمه موتور خودرو خاموش می شود هم همین موضوع است.

این قطعه از دندانه هایی تشکیل شده که در اثر کارکرد و در طول زمان دچار سایش و فرسودگی می شود.

در صورتی که خودروی خود را تازه خریداری کرده اید و مالک قبلی به شما اطلاع نداده است که آخرین بار چه زمانی تسمه تایم را تعویض کرده است ، به شما پیشنهاد میکنیم حتما در اولین فرصت ممکن به تعمیرگاه تخصصی رنو ما مراجعه کنید تا ما برای شما تسمه تایم را بازدید کنیم و در صورت لزوم آن را برای شما تعویض کنیم.

عیب‌یابی تسمه تایم

تسمه تایم در خودرو به‌مرورزمان و با استفاده از خودرو باعث فرسودگی شده و همانند سایر قطعات مصرفی خودرو نیاز به تعویض دارد و باید فوراً تعویض شود زیرا استفاده از تسمه تایم فرسوده در خودرو باعث آسیب به سایر قطعات شده و خسارت جبران‌ناپذیری به خودرو وارد می‌کند.

صدای ناهنجار موتور خودرو

در صورت خراب بودن تسمه تایم خودرو صدای غیرمعمولی مانند تیک‌تیک از داخل موتور شنیده می‌شود و به این معنی است که سریعاً باید به تعمیرگاه مراجعه کنید تا تسمه تایم خودرو شما توسط تعمیرکار تعویض شود. ممکن است شنیدن صدای تیک‌تیک از موتور خودرو به علت فشار پایین روغن‌موتور و یا کم بودن آن باشد و در هر دو صورت اگر حین رانندگی هستید رانندگی را متوقف کنید و سریعاً به تعمیرگاه مراجعه کنید

مشاهده  مکانیک مگان | تعمیرکار مگان

 

 

روشن نشدن موتور خودرو

روشن نشدن موتور خودرو به هنگام استارت زدن از دیگر علائم خرابی و ازبین‌رفتن تسمه تایم است به این صورت که هنگام چرخاندن سوئیچ صدای استارتر شنیده می‌شود ولی به علت خرابی تسمه تایم نیرو برای به چرخش درآمدن میل‌لنگ و دیگر قطعات را ندارد و باعث روشن نشدن موتور خودرو می‌شود.

 

دور موتور بالا

اگر تسمه تایم در خودرو خراب و یا فرسوده باشد باعث خوردگی بین دنده‌ها می‌شود و حالت سفتی قبل را ندارد و شل است و در نتیجه در سرعت بالا دور موتور بیشتر از اندازه معمولی می‌شود

 

خروج دود غیرمعمولی از اگزوز

اگر دود زیاد و غیرمعمولی از اگزوز خودرو خارج شود نشان از خرابی تسمه تایم خودرو دارد و باید تعویض شود زیرا در صورت خراب بود تسمه تایم موتور خودرو بیش از حد معمولی و همیشگی کار می‌کند و همچنین قطعات بیشتری کار می‌کنند و نتیجه آن هم خروج دود غیرمعمولی و زیاد از اگزوز خودرو است.

خدمات تعمیرگاه رنو

خدمات دیگری که ما در تعمیرگاه رنو ارائه می دهیم به شرح زیر هستند :

 • تنظیم موتور حرفه ای
 • شستشوی انژکتورها با دستگاه مخصوص
 • بازدید لنت چهار چرخ و در صورت تمام شدن لنت ها ، تعویض لنت ها را انجام می دهیم
 • تعویض قطعات معیوب جلوبندی
 • تعویض دیسک ، صفحه و بلبرینگ کلاچ در خودروهای دارای جعبه دنده دستی
 • تعویض روغن گیربکس اتوماتیک به همراه فیلتر داخل آن
 • تعویض روغن موتور به همراه فیلتر هوا و روغن
 • و …

مهم نیست که شما در کدام منطقه از تهران زندگی می کنید ، اگر به دنبال مرکز تخصصی تعویض تسمه تایم رنو مگان هستید ، ما آماده ارائه خدمات به شما هستیم.

دلایل از تایم خارج شدن موتور چیست؟

پاره شدن تسمه تایم رنو مگان به دلیل فرسوده شدن و تنش های بیش از اندازه به آن وارد شده ، شل بودن بیش از اندازه تسمه که معمولا به دلیل خرابی بلبرینگ سفت کن می باشد.

سالم بودن تسمه را تا اندازه ای تقریبی میتوان با بازدید چشمی تشخیص داد.

مسئله ی بسیار مهم این است که محل قرار گیری این تسمه بسیار مهم است.

زیرا اگر یک یا چند دندانه جابجا باشد زمان بندی باز و بسته شدن سوپاپ های دود و هوا تغییر می کند و این مورد باعث بد کار کردن موتور خودرو و افزایش مصرف سوخت می شود.

در بعضی مواقع کاهش قدرت و شتاب خودرو هم به دلیل تنظیم نبودن تسمه تایم رنو مگان مشاهده شده است.

تشخیص تسمه تایم سالم و غیر سالم رنو مگان ۲۰۰۰

اگرچه این کار باید توسط متخصص انجام شود ولی ما می‌خواهیم این کار را به شما آموزش دهیم برای این کار باید قاب دور تسمه تایم را باز کنید طوری تسمه تایم قابل رویت باشد خودرو خاموش کرده و فیوز پمپ‌بنزین را باز می‌کنیم

مشاهده  تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان در تعمیرگاه تخصصی مگان

از شخص دیگری می‌خواهیم استارت بزند با هر بار استارت فولی دورمیل سوپاپ نیم دور جابه‌جا می‌شود باید با تکرار استارت کل تسمه تایم را ببینید در صورت کوچک‌ترین ترک یا تغییر حالت عمر تسمه تایم به پایان رسیده است.

تشخیص تسمه تایم اصلی با غیر اصل

 1. شرکت رنو به‌عنوان تولیدکننده خودروهای رنو از همه بهتر آگاه است که محصولاتش بر چه اساسی، با چه استانداردی و با چه کیفیتی ساخته شده و آن محصول را بهتر از تولیدکننده دیگری می‌شناسد. در واقع همه تولیدکنندگان خودرو به‌عنوان سازندگان آنها شناخت بهتری بر روی محصول خود دارند و در نتیجه توصیه رنو به خریداران این است که درصورتی‌که به این مسائل اهمیت می‌دهند برای خرید قطعات یدکی اصلی به مراکز شبکه رسمی خدمات پس از فروش رنو در محل زندگی خود رجوع کند.
 2. توجه به گارانتی یکی از فاکتورهای اصل بودن قطعه است اما در صورت نداشتن گارانتی به معنای صددرصد تقلبی بودن آن نیست
 3. تسمه اصلی نسبت به تسمه غیر اصل سنگین‌تر و سفت‌تر بوده، بافت درشت دارد و مقداری کم‌رنگ‌تر می‌باشد. دلیل مشکی‌تر بودن تسمه تایم استفاده از مقداری مواد بازیافتی می‌باشد.
 4.  بسته‌بندی قطعات یدکی محصولات رنو که به آن Renault Packaging گفته می‌شود و دارای استاندارد و الگوی خاصی تعریف شده است. کلمات Group Renault و Genuine Part روی بسته به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی نوشته شده است و ترتیب قرارگرفتن این نوشته‌ها روی بسته نیز دارای الگوی خاصی است. در حال حاضر قطعه یدکی اصلی در دو بسته‌بندی سفید و کارتن‌ها قهوه‌ای رنگ عرضه می‌شوند.

تسمه تایم رنو مگان

 

تنظیم نبودن تسمه تایم در مگان

با مراجعه به تعمیرگاه‌های غیرتخصصی ممکن است خودروی شما بعد از تعویض تسمه تایم بدکار کند اگر تعمیر کارتسمه تایم را با ابزارهای مخصوص تعویض نکند ممکن است موجب تنظیم نبودن موقعیت تسمه تایم شود که سبب لرزش موتور می‌شود و درصورتی‌که بیش از حد اشتباه صورت پذیرد موجب کج شدن سوپاپ‌ها یا روشن نشدن موتور می‌شود حتی در صورت روشن شدن موتور با لرزش زیادی کار می‌کند

راه کارافزایش عمر تسمه تایم در MEGANE

استفاده از تسمه مناسب و باکیفیت یکی از علت‌های مهم و اساسی طول عمر آن است. درصورتی‌که از جنس‌های بی‌کیفیت استفاده کنید؛ خیلی زود مجبور می‌شوید آن را جایگزین کرده و هزینهٔ بیشتری برای تعمیر و نگهداری آن بپردازید.

روشن نگه‌داشتن خودرو برای مدت‌زمان زیاد و طولانی نیز بر روی طول عمر تسمه تایم تأثیر منفی دارد.

استفاده‌نکردن از دورهای بالای موتور می‌توان عمر تسمه تایم را زیادتر کند.

رانندگی اصولی و استفاده از دنده مناسب در حین عبور از سربالایی‌ها و موانع می‌تواند فشار را ازروی سوپاپ‌های موتور برداشته و در نهایت باعث افزایش طول عمر تسمه تایم شود.

مشاهده  سرسیلندر مگان | سرسیلندر رنو مگان

تایم موتور ۱۶۰۰ رنو مگان

برای تعویض تسمه تایم موتور k4m قاب‌های محافظ تسمه تایم را باز کند سپس موتور را در حالت تایم بگذارید یعنی سیلندر ۱ و ۴ در نقطه مرگ بالا باشد وفلاویل را قفل کنید، تایم مگان ۱۶۰۰ به این‌گونه است که سیلندر یک در نقطه مرگ بالا باشد.

 

در موتور k4m سیلندر یک از سمت جلو موتور است شمارش سیلندرهای مگان وقتی سیلندر یک را در نقطه مرگ بالا قرار دادید سیلندر چهار نیز در نقطه مرگ بالاست میل سوپاپ هم‌روی تایم است با ابزار مخصوص را ببندید.

 

بعد از بازکردن تسمه تایم تسمه تایم را تعویض کنید حالا اگر چرخ‌دنده‌های میل سوپاپ را باز کردید تعجب نکند هیچ خار یا شاخصی برای بستن ندارد، دو عدد کاسه نمد ته میل سوپاپ را از قسمت پلاستیکی وسط این سوراخ کنید یا با پیچ‌گوشتی کاسه نمد را خارج کنید، شاخص میل‌لنگ را نیز که ابزار مخصوص است قرار دهید ومیل لنگ را تایم کنید.

 

تایم ته میل سوپاپ به این صورت است که از دو عدد نیم‌دایره تشکیل شده است ته هر میل سوپاپ نیم‌دایره‌های کوچک هر میل سوپاپ به سمت پایین یا سمت کارتر باشد.

 

تایم جلو میل سوپاپ این است اگر چرخ‌دنده میل سوپاپ را بازکرده‌اید سر چرخ‌دنده میل سوپاپ هوا A نوشته شده است که نشانگر چرخ‌دنده میل سوپاپ هوا است وچرخ دنده میل سوپاپ دود هم با حرف E مشخص شده است وقتی که با ابزار مخصوص ته میل سوپاپ را همان‌طور که گفته شده تایم کردید چرخ‌دنده میل سوپاپ را روی می سوپاپ خودش قرار دهید به صورتی که ارم شرکت رنو به سمت بالا باشد سپس ابزار مخصوص را ببندید و چرخ‌دنده میل سوپاپ را سفت کنید

 

چرخ‌دنده میل سوپاپ را روی میل سوپاپ خودش قرار دهید به صورتی که ارم شرکت رنو به سمت بالا باشد سپس ابزار مخصوص را ببندید و چرخ‌دنده میل سوپاپ را سفت کنید.

هزینه تعویض تایم در رنو مگان

هزینه اجرت تسمه تایم در خودروی مگان در نمایندگی‌های مجاز طبق اتحادیه صنف تعمیرکاران خودرو تهران حدودا ۶۲۰,۰۰۰ تومان می‌باشد که بستگی به نوع مگان می‌باشد

تعمیرگاه تخصصی رنو

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره هزینه تعمیرات و عیب یابی همین حالا با ما از طریق تلفن های نوشته شده در پایین همین صفحه تماس حاصل نمایید.

تماس با ما

برای دریافت خدمات تسمه تایم رنو مگان می‌توانید به آدرس :

تهران، بزرگراه فتح – بعد از پل شیر پاستوریزه -لاین کندرو – فتح ۲۱ – پلاک ۱۶- مرکز تعمیرات تخصصی رنو مراجعه کنید.

تلفن های تماس :

۰۲۱ ۶۶۸۰۸۶۵۹
۰۲۱ ۶۶۸۱۸۴۲۳
موبایل: ۰۹۱۲۷۸۸۴۴۰۵

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ در واتس اپ بپرسید!