تسمه تایم رنو

تسمه تایم رنو

از مهم‌ترین قسمت‌های موتور خودرو رنو تسمه تایم رنو است که تعویض آن حتماً باید به دست متخصصین تعمیر رنو سپرده شود و اگر تعمیرکاری که می‌خواهد تسمه تایم را تعویض کند در این کار مهارت کافی را نداشته باشد همچنین آشنایی کامل با سیستم فنی خودروهای رنو را نداشته باشد ممکن است آسیب جدی به خودرو شما وارد شود، چون اگر تایم تعویض تسمه تایم درست تشخیص داده نشود یا هنگام تعویض تسمه تایم یک دندانه اشتباه شود، ممکن است کارکرد موتور به هم بریزد و به‌اصطلاح مکانیک تک کار کند.
در صورت پیش‌آمدن این اتفاق ماشین شما شتاب و سرعت اولیه را نخواهد داشت و اگر هنگام تعویض دندانه‌ها بیشتر باشد هنگام استارت زدن سوپاپ‌ها با پیستون برخورد می‌کند و کج می‌شود و زمانی که استارت می‌زنید خودرو صدای ضعیفی دارد که دیگر روشن نمی‌شود، و زمانی که برای تعمیر آن را نزد تعمیرکار ببریم باید نیم قسمت بالای موتور خودرو رنو را کامل باز کند تا سوپاپ‌های دود و هوا را تعویض کنند که این کار شامل هزینه زیادی برای شما خواهد بود.
از مزایای یک تعمیرگاه تخصصی باسابقه برای تعمیر خودرو رنو این هست که از لوازم اصل استفاده کند چون اگر تسمه تایم اصل نباشد بعد از تعویض به‌احتمال زیاد پاره می‌شود و امکان دارد دوباره مشکل کج شدن سوپاپ‌ها رخ دهد.
اگر هنگام پاره شدن، خودرو در حرکت باشد احتمال شکستن پیستون‌ها بالاست که با شکستن پیستون‌ها موتور ماشین باید کامل باز شود و هزینه زیادی صرف خرید قطعات و تعمیر شود.
در نظر داشته باشید برای تعویض تسمه تایم خودرو رنو حتماً آن را به مراکز تخصصی تعمیر خودروهای رنو سپرده تا از اصل بودن قطعات و مهارت متخصصین خیالتان راحت باشد.

تعمیرگاه تخصصی رنو، با در اختیار داشتن بزرگ‌ترین آرشیو قطعات اصلی و اورجینال شرکت رنو، و متخصصانی که سال‌هاست به‌صورت اختصاصی بر روی خودروهای رنو فعالیت دارند، خدمات خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن باقیمت‌های مناسب به مشتریان عزیز با ارائه ضمانت‌نامه کتبی عرضه می‌کند.

نحوه عملکرد تسمه تایم رنو

قبل از این که بدانیم وظیفه‌ی تسمه تایم چیست باید خود تسمه تایم و نحوه‌ی کارکرد آن را بدانیم، تسمه تایم رنو به قسمتی از موتور احتراقی است که کار اصلی آن، تنظیم حرکت سوپاپ‌ها به وسیله چرخ میل لینگ خودرو می‌باشد.

در اصل تسمه تایم رنو میل لینگ را به میل بادامک‌ها متصل می‌کند تا با این کار بتواند نوبت بسته شدن و باز شدن دریچه سوپاپ‌ها را کنترل کند.

یکی از ویژگی‌های یک موتور خوب و چهار زمانه این است که سوپاپ‌ها یکبار در هر دو میل لنگ باز و بسته شوند که تسمه تایم این کار را به خوبی انجام می‌دهد.

تسمه تایم‌ رنو معمولا به صورت دندانه‌ای می‌باشد که به وسیله‌ی آنها میل بادامک را به صورت هم زمان با میل لنگ می‌چرخاند

در موتور خودرو تسمه های زیادی وجود دارد ، نگه داری همه آنها سخت است.

مشاهده  تعمیرگاه رنو | تعمیرگاه تخصصی رنو

یکی از مهمترین تسمه های موتور تسمه زمان بندی است. اگر این تسمه به درستی کار نکند ، کل عملکرد موتور را با اختلال مواجه می شود.

هر چند وقت یکبار نیاز به تعویض تسمه ها می باشد ؟

بستگی به نوع موتور دارد.

بعضی از تسمه ها فقط یک میل بادامک را چرخانده ، در حالی که برخی دیگر ممکن است به چهار عدد تبدیل شود.

هرچه حرکت تسمه بیشتر باشد ، سریعتر از بین می رود.

بسیاری از افراد دوست دارند که بخاطر هزینه ها ، تعویض تسمه تایم رنو را خیلی دیر انجام بدهند.

این یک اشتباه است زیرا تعویض نکردن به موقع این تسمه می تواند منجر به عیب های های مکانیکی دیگری شود که هزینه تعمیر آن بسیار بیشتر خواهد بود.

تعویض تسمه تایم رنو یکی از آن اقدامات پیشگیرانه است.

تسمه تایم رنو

اگر شما به تازگی خودروی خود را به صورت دست دوم از فرد دیگری خریداری کرده اید ، حتما از ایشان سوال کنید که در چه زمان و چه کیلومتری تسمه تایم رنو شما را تعویض کرده اند.

از آنجایی که این تسمه از لاستیک ساخته شده است ، در صورتی که گرمای بیش از حد به آن برسد ممکن است کمی کش بیاید.

خیلی از افراد این سوال را دارند که وظیفه تسمه تایم رنو چیست؟

این قطعه از موتور ، میل لنگ را به میل سوپاپ متصل میکند.

تعویض این قطعه کاری بسیار حساس و دقیق است و باید توسط متخصص این حوزه انجام شود.

 

تسمه تایم رنو

دلیل از تایم خارج شدن موتور چیست؟

پاره شدن تسمه تایم به دلیل استهلاک بالای خودرو، تنش‌های زیاد وارده به آن، دیر تعویض کردن آن و یا شل بودن زیاد تسمه تایمینگ که بیشتر به دلیل خرابی تسمه سفت کن می‌باشد، اتفاق می‌افتد.

برای تست کردن شل یا سفت بودن تسمه تایم خودرو باید با فشار دادن تسمه ۲ الی ۳ میلیمتر انعطاف داشته باشد اگر این انعطاف صورت نگیرد و یا بیش از اندازه صورت گیرد حتماً باید خودرو خود را به یک تعمیرگاه تخصصی برده و نشان دهید.

همچنین شما با کارهایی از جمله ترک یا فرسودگی می‌توانید متوجه سالم بودن یانبودن تسمه تایم خود شوید.

شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت و زمان دقیق تعویض تسمه تایم رنو خود به تعمیرگاه تخصصی رنو به آدرس:

تهران، بزرگراه فتح – بعد از پل شیر پاستوریزه -لاین کندرو – فتح ۲۱ – پلاک ۱۶- مرکز تعمیرات تخصصی رنو مراجعه کنید.

تلفن های تماس :

۰۲۱ ۶۶۸۰۸۶۵۹
۰۲۱ ۶۶۸۱۸۴۲۳
موبایل: ۰۹۱۲۷۸۸۴۴۰۵

 

یکی از سؤالاتی که می‌تواند شما را درگیر کند این است که اگر تسمه تایم ما پاره شود چه اتفاقی خواهد افتاد باید بگویم که در آن زمان باز و بسته شدن سوپاپ‌ها نامنظم خواهد شد، در این مواقع سوپاپ‌های خودرو شما باز و بسته نمی‌شود البته باید بگویم که در برخی از موتورها ممکن است بعد از پاره شدن تسمه تایم رنو، سوپاپ‌ها با پیستون‌ها با یک دیگر برخورد کنند که این برخوردها می‌تواند خسارت‌های زیادی را وارد کند و هزینه‌های تعمیر آن نیز بالا رود.

مشاهده  تعمیرگاه تخصصی رنو

در نتیجه نمی‌توان به صورت قطعی گفت که پاره شدن تسمه تایم رنو برای همه‌‎ی خودروها نتیجه و خسارات یکسانی را به همراه دارد.

ما به شما این پیشنهاد را میکنیم که در بهتر است تسمه تایم رنو خودرو خود را قبل از این که علائم خود را مشخص کند آن را تعویض کنید و به صورت دوره‌ای از وضعیت سلامت ظاهری تسمه تایم و قطعات موتور به یک متخصص تعمیر خودرو نشان دهید.

همان‌طور که گفتیم تسمه تایم جزو مهم‌ترین قسمت خودرو است برای همین شما به عنوان صاحب خودرو نمی‌توانید تسمه‌ی خود را چک کنید چرا که باید یک متخصص خودرو به آن نگاه کند شما می‌توانید خودرو خود را به تعمیرگاه ما به آدرس گفته شده در اولین فرصت بیاورید.

نکته‌ی موجود برای تسمه تایم این است که هیچگاه برای تعویض آن امروز و فردا نکنید و هر بار بعد از تعویض تسمه تایم، کیلومتر خودرو خود را یادداشت کنید تا در زمان تعویض بعد آن را فراموش نکنید.

 

لازم به ذکر است که جنس تسمه تایم رنو از لاستیک می‌باشد و رشته‌های فیبری در آن وجود دارد که باعث محکم‌تر شدن آن می‌شود.

 

جلوبندی مگان

مراحل تعویض تسمه تایم رنو

  • قطعاتی که مانع دسترسی به تسمه می شوند را باز می کنیم
  • در بیشتر مواقع نیاز است که زیر خودرو جک زده شود و چرخ جلو را نیز باز کنیم
  • پوشش تسمه تایم را باز می کنیم
  • تسمه تایم را آزاد میکنیم
  • تسمه تایم جدید و نو را نصب می کنیم

زمان تعویض تسمه تایم

می‌توان گفت بهترین زمان برای تعویض تسمه تایم به گذشت مدت زمان نیست بلکه به عملکرد آن بر روی خودرو است، یعنی به این گونه نیست که ما بگوییم این قطعه باید در مدت زمان مشخص تعویض شود.

معمولاً در زمانی که خودرو به ۶۰ هزار کیلومتر می‌رسد تسمه تایم را عوض می‌کنند.

لازم به ذکر است که کیلومتر خودرو دلیل مناسبی برای تعویض تسمه تایم رنو نیست چرا که ممکن است خودرو چند سالی را کار نکرده باشد آن موقع تاریخ استفاده از تسمه تایم گذشته و هر چه سریع‌تر باید تعویض شود به طور معمول زمان استفاده از تسمه تایم بین ۳ تا ۵ سال است.

پس مفهمیدیم که برای تعویض تسمه تایم رنو، باید به مقدار کیلومتری کارکرد خودرو و هم مدت زمان خریداری شده تسمه تایم توجه کرد، اما همه‌ی این ماجرا در این دو حالت تمام نمی‌شود.

بعضی از مواقع تسمه تایم زودتر از زمان اعلام شده توسط شرکت سازنده تعویض می‌شود در واقع می‌توان گفت علائمی وجود دارد که می‌تواند جزو علائمی باشد که در قسمت بالای مقاله به آنها اشاره کردیم علائمی مانند افزایش دود، افزایش دود به ما نشان می‌دهد که عمل احتراق در موتور به درستی صورت نمی‌گیرد و یکی از علت‌های این احتراق عملکرد نادرست تسمه تایم است یا مثلاً استارت نخوردن ماشین و …

مشاهده  خدمات رنو در تعمیرگاه مرکزی رنو | تعمیرگاه تخصصی رنو

بهترین موقع برای این که بگوییم چه زمانی مناسب است باید بگویم که بهترین موقع در زمان تعویض بلبرینگ تایم است چرا که بلبرینگ‌های عمر خیلی زیادی را نسبت به تسمه تایم‌ها سپری می‌کنند، معمولاً هر ۱۰۰ هزار کیلومتر بلبرینگ‌ها باید تعویض شوند اما بهتر است همراه با تسمه این قطعه نیز تعویض گردد چرا که خراب شدن بلبرینگ‌ها همان خساراتی را دارد که در موقع پاره شدن تسمه تایم به وجود می‌آید.

نکات مهم درباره تسمه

. از تا خوردن تسمه و همچنین قرار دادن جعبه‌ابزار و یا وسایل بروی تسمه خودداری کنید.

۲. تسمه‌های تایم باید به طور منظم چک شوند و فواصل زمانی تعویض نیز بایستی تعیین گردد.

۳. تسمه تایم باید فاقد شکستگی در سطح، ترک، جدایی لایه‌ها و پریدگی لبه دندانه‌ها باشد.

۴. ظاهر تمامی دندانه‌ها باید سالم باشد. در صورت رؤیت خوردگی، پریدگی یا ترک و باز شدن دندانه‌ها از استفاده کردن از آن تسمه تایم پرهیز کنید.

۵. در زمان تعویض تسمه تایم حتماً قطعاتی مثل پولی، هرزگردها و در صورت امکان واترپمپ را نیز تعویض نمایید. در غیر این صورت خرابی یا ایراد این قطعات سبب آسیب دیدن تسمه خواهند شد.

خلاصه:
تسمه تایم رنو مانند دیگر قطعات خودرو بسیار مهم است چرا که اگر آن را به موقع تعویض نکنیم هزینه‌های زیادی را برای مالک خودرو در بر خواهد داشت. معمولاً قبل از پاره شدن تسمه تایم رنو راننده علائمی را مشاهده می‌کند. معمولاً در زمانی که خودرو به ۶۰ هزار کیلومتر می‌رسد تسمه تایم را عوض می‌کنند.

 

متا: تسمه تایم رنو یکی از قطعات بسیار مهم و ضروری خودرو های رنو میباشد، تسمه تایم ها وظایف زیادی را دارند که مهم ترین وظایف تسمه تایم ها تنظیم عملکرد خودرو می‌باشد.

 

همه ماشین ها تسمه زمانبندی ندارند – بسیاری از اتومبیل های جدیدتر به جای تسمه لاستیکی از زنجیر زمان بندی استفاده می کنند.

تسمه زمانبندی با گذشت زمان از بین می رود و باید در مسافت پیموده شده خاصی تعویض شود.

زنجیر زمان بندی می تواند تا زمانی که خود موتور باقی بماند باشد و نیازی به تعویض ندارد مگر اینکه مشکلی در این مورد وجود داشته باشد.

هنگام تعویض تسمه زمان بندی ، تسمه جدید باید مطابق با نشانگرهای زمان بندی تنظیم شود.

بنابراین میل سوپاپ (ها) دقیقاً با میل لنگ تنظیم می شوند.

هر وسیله نقلیه راهی برای تراز کردن تسمه زمان بندی با میل لنگ دارد.

در برخی از خودروها ، شافت میانی یا شفت ترازو نیز باید با میل لنگ تنظیم شود.

برای دریافت خدمات تسمه تایم رنو می توانید به آدرس :

تهران، بزرگراه فتح – بعد از پل شیر پاستوریزه -لاین کندرو – فتح ۲۱ – پلاک ۱۶- مرکز تعمیرات تخصصی رنو مراجعه کنید.

تلفن های تماس :

۰۲۱ ۶۶۸۰۸۶۵۹
۰۲۱ ۶۶۸۱۸۴۲۳
موبایل: ۰۹۱۲۷۸۸۴۴۰۵

 

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با کارشناس