تسمه تایم ال۹۰

تسمه تایم ال90

به شما توصیه می کنیم برای اطلاع دقیق از زمان و هزینه تعویض تسمه تایم ال۹۰ به نمایندگی مرکزی تندر نود به آدرسی که در انتهای همین صفحه برای شما نوشته شده است مراجعه نمایید.

یکی از اجزای مهم و بسیار کاربردی در خودرو های گروه رنو فرانسه تسمه تایم می باشد.

تسمه تایم ال۹۰ میل بادامک را به میل لنگ موتور وصل کرده و با تنظیم زمان بندی درست و مناسب ، باز و بسته شدن سوپاپ های ورودی و خروجی موتور را کنترل می کند.

سوپاپ های ورودی موتور برای ورود بنزین و هوا باز می شوند و سوپاپ های دود یا تخلیه (خروجی) برای خارج شدن دود و باقی مانده حاصل از احتراق سوخت و اکسیژن در زمان مناسب باز می شوند.

تسمه تایم چگونه کار می کند؟موتوههای احتراق داخلی شامل چهار مرحله می باشند:

 1. مکش: در این مرحله پیستون داخل سیلندر خودرو پایین می رود. سپس سوپاپ هوا باز شده و مکشی که توسط حرکت رو به پایین سیلندر ایجاد شده باعث مکیده شدن مخلوطی از سوخت و هوا به درون موتور می شود.
 2. تراکم: در این مرحله پیستون داخل سیلندر به سمت بالا می رود. سپس سوپاپ هوا بسته می شود و مخلوط سوخت و هوایی که در مرحله قبل وارد موتور شده بود کمپرس می شود.
 3. توان: در این مرحله شمع جرقه می زند و مخلوط کمپرس شده سوخت و هوا منفجر می شود. سپس پیستون به پایین رانده می شود و سوپاپ دود هم همزمان باز می شود.

در تمامی مراحل ذکر شده زمان بندی باز و بسته شدن سوپاپ ها (هم سوپاپ دود و هم سوپاپ هوا) توسط تسمه تایم انجام می شود. برای این کار حارکت میل لنگ به وسیله تسمه تایم به میل سوپاپ منتقل می شود و میل سوپاپ بالا و پایین می شود.

تخلیه: پیستون به سمت بالا می رود و دود از سوپاپ خارج می شود.

تسمه تایم ال۹۰

در واقع تسمه تایم ال۹۰ مهم ترین عضو اصلی در انجام شدن ۴ عمل اصلی موتور احتراق داخلی را بر عهده دارد.

نکته مهم : منظور از ۴ عمل اصلی موتور ، مکش ، تراکم ، احتراق (انفجار) و تخلیه دود می باشد.

برخی از شرکت های خودروسازی به جای استفاده از تسمه لاستیکی از زنجیر استفاده می کنند که این موضوع هم دارای مزایا و هم دارای معایبی نسبت به استفاده از تسمه می باشد.

لازم به توضیح است که یکی از مهم ترین مزایای زنجیر تایمینگ این است که نیاز به تعویض در کوتاه مدت ندارد و برای مدت های طولانی و کیلومتر های زیاد برای شما کار می کند بدون اینکه نیاز به تعویض داشته باشد.

عمر مفید تسمه تایم ال۹۰ چقدر است؟

در این مورد بهترین پیشنهاد دوستانه ما در نمایندگی رنو به شما دوست عزیز این است که به صورت دوره ای برای بازدید این قطعه از موتور به تعمیرگاه ما مراجعه نمایید.

مشاهده  تعمیر گیربکس اتوماتیک ال90

زمانی که شما به مرکز تخصصی تعمیرات تندر نود ما مراجعه می نمایید ، تسمه تایم ال۹۰ شما توسط مکانیک با تجربه و ماهر مجموعه ما بازدید می شود و در صورتی که زمان تعویض آن رسیده بود ، با یک تسمه نو جایگزین می شود.

سوالی که خیلی از افراد به دنبال پاسخ آن در موتور جستجوی گوگل هستند ، این است که تسمه تایم ال۹۰ ( تندر نود ) را چه زمانی باید تعویض نماییم؟

برای تعویض تسمه تایم ال۹۰ به چه مراکزی باید مراجعه کنیم؟

از مزایای یک تعمیرگاه تخصصی باسابقه برای تعویض تسمه تایم ال۹۰ این هست که از لوازم اصل استفاده کند چون اگر تسمه تایم اصل نباشد بعد از تعویض به‌احتمال زیاد پاره می‌شود و امکان دارد دوباره مشکل کج شدن سوپاپ‌ها رخ دهد.
همچنین آشنایی کامل با سیستم فنی خودروهای رنو را داشته باشد و اگر در زمینه تعویض تسمه تایم ال۹۰ تخصص نداشته باشند ممکن است آسیب جدی به خودرو شما وارد شود، چون اگر تایم تعویض تسمه تایم درست تشخیص داده نشود یا هنگام تعویض تسمه تایم یک دندانه اشتباه شود، ممکن است کارکرد موتور به هم بریزد و به‌اصطلاح مکانیک تک کار کند.
تعمیرگاه تخصصی ال۹۰، با در اختیار داشتن بزرگ‌ترین آرشیو قطعات اصلی و اورجینال شرکت رنو، و متخصصانی که سال‌هاست به‌صورت اختصاصی بر روی خودروهای رنو فعالیت دارند، خدمات خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن باقیمت‌های مناسب به مشتریان عزیز با ارائه ضمانت‌نامه کتبی عرضه می‌کند.

تسمه تایم ال90

اولین روش برای تشخیص اینکه زمان تعویض تسمه تایم l90 شما فرا رسیده است یا خیر ، بررسی وضعیت ظاهری آن می باشد.

برای بازدید ظاهری تسمه تایم تندر نود ، کافی است بخشی از درپوش ها و جلوی موتور باز شود.

با این کار می توانیم به صورت چشمی تسمه را از نظر خوردگی ، از بین رفتن تعدادی از دندانه ها ، ترک برداشتن و ساییدگی مورد بررسی قرار بدهیم.

 

اهمیت تسمه تایم ال۹۰

همانطور که پیش از این نیز توضیح دادیم می توان متوجه شد که حضور تسمه تایمینگ در خودرو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر این قطعه چند دنده و یا حتی مقدار خیلی کمی جا به جا شود زمان بندی سوپاپ ها دچار مشکل می شود. این موضوع باعث می شود که موتور دچار اختلال شود و عملیات احتراق موتور دچار مشکل می شود. به همین دلیل بسیار مهم است که شما در صورتی که هر گونه مشکلی را در تسمه تایم خودرو ال۹۰ خود حس کردید در اسرع وقت برای تعمیر و یا تعویض آن اقدام کنید.

 

منظور از کیت تسمه تایم ال۹۰ چیست؟

به همراه تسمه تایم تندر نود ، دو عدد غلطک وجود دارند که به آن ها به اصطلاح هرزگرد نیز گفته می شود.

مشاهده  جلوبندی ال90 | جلوبندی تندر نود

این بلبرینگ های هرزگرد زمانی که عمر مفیدشان به اتمام برسد ، ابتدا در زمان کارکرد موتور ایجاد صدای اضافی و آزار دهنده می کنند و در صورتی که به این صدای غیر طبیعی که به نوعی هشدار خرابی این قطعه می باشد ، توجه نکنیم ، این غلطک ها قفل می کنند. ( به اصطلاح گریپاژ می کنند)

در این وضعیت معمولا اگر تسمه نو هم باشد به احتمال زیاد پاره خواهد شد.

بنابراین به شما توصیه می کنیم در هر باز تعویض تسمه تایم ال۹۰ ، در صورتی که عمر این بلبرینگ های هرزگرد رو به اتمام بود ، حتما آن ها را نیز تعویض نمایید تا دچار مشکل و پاره شده تسمه تایم نشوید.

سرسیلندر داستر

مقدار شل یا سفت بودن تسمه تایم تندر نود

تعویض تسمه تایم ال 90

یک نکته مهم درباره مقدار شل یا سفت بودن تسمه تایم تندر نود این موضوع است که با فشار انگشت دست ، تسمه باید حدود ۲ الی ۳ میلی متر انعطاف داشته باشد.

اگر در زمان تست شل بودن تسمه ، مقدار انعطاف تسمه بیشتر از ۳ میلی متر بود این به معنای شل بودن تسمه است.

در صورتی که قصد خرید حضوری و یا آنلاین تسمه تایم ال۹۰ را دارید می توانید از قسمت تماس با ما که گزینه آن در بالای همین صفحه برای شما قرار داده شده است با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

به شما پیشنهاد می کنیم همیشه از قطعات اصلی و شرکتی رنو فرانسه استفاده نمایید تا از وارد شده آسیب و خسارت به سایر قطعات موتوری خودرو خود جلوگیری نمایید.

تسمه تایم ال۹۰

ما در نمایندگی مرکزی l90 علاوه بر فروش و تعویض تسمه تایم تندر نود ( ال نود ) ، کلیه خدمات مربوط به گیربکس اتوماتیک ، جلوبندی ، دیاگ موتور ، سرویس های دوره ای مانند تعویض روغن و فیلتر ها ، بازدید لنت های چهار چرخ و … را به صورت حرفه ای و با ارائه ضمانت تعمیرات انجام شده ارائه می دهیم.

در صورتی که درباره خرید ، زمان تعویض ، هزینه بازدید تسمه تایم ال۹۰ سوالاتی دارید، می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با تلفن های نوشته شده در پایین همین صفحه با کارشناسان آموزش دیده ما در ارتباط باشید.

تسمه تایم تندر نود

زمان تعویض تسمه تایم خودرو

نمی توان عمر مفید دقیقی برای این قطعه در نظر گرفت. این موضوع به کیفیت تسمه تایمینگ خریداری شده و همچنین نوع خودروی شما بستگی دارد. اگر از برندهای باکیفیت قطعه خود را خریداری کنید احتمال مدت زمان بیشتری برای شما عمر خواهد کرد. همچنین در خودروهای ال۹۰ معمولا تسمه تایم دیرتر به تعویض احتیاج پیدا می کند.

پس بهترین کار این است که خودروی خود را برای چک آپ پیش تعمیرگاه ببریم و کارشناس با بررسی وضعیت آن می تواند به شما بگوید که تسمه تایمینگ شما به تعویض احتیاج دارد یا خیر.

مشاهده  تعمیرگاه ال90 | تعمیرگاه تخصصی ال 90

پاره شدن تسمه تایم

در صورتی که تسمه تایم پاره شود می تواند خسارات بسیار زیادی را به خوردو شما وارد کند. به همین دلیل تاکید می شود که حتما خودروی خود را برای بررسی وضعیت قطعات مختلف نزد کارشناس ببرید. تسمه تایم معمولا پس از مدتی مستهلک می شود و در صورت بی توجهی به وضعیت ان و تعویض نکردنش دچار پارگی می شود.

پارگی تسمه تایم در هنگام حرکت خودرو

اگر هنگام پاره شدن، خودرو در حرکت باشد احتمال شکستن پیستون‌ها بالاست که با شکستن پیستون‌ها موتور ماشین باید کامل باز شود و هزینه زیادی صرف خرید قطعات و تعمیر شود.
در نظر داشته باشید برای تعویض تسمه تایم خودرو ال۹۰ حتماً آن را به مراکز تخصصی تعمیر ال۹۰ سپرده تا از اصل بودن قطعات و مهارت متخصصین خیالتان راحت باشد.

در صورتی که سوالی در مورد تسمه تایم ال۹۰ دارید که در این مقاله پاسخ داده نشد با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

هزینه تعمیر سرسیلندر ال ۹۰

طبق قیمت اعلامی از سوی اتحادیه صنف تعمیرکاران خودرو تهران ، هزینه اجرت تعویض تسمه تایمینگ تندر ۹۰ دنده ای و اتوماتیک ۴۶۵,۰۰۰ تومان میباشد.

برای اطلاع دقیق از ریز هزینه تعویض تسمه تایم تندر ۹۰ کافی است با ما از طریق تلفن‌های نوشته شده در پایین همین صفحه در ارتباط باشید و یا به صورت حضوری با خودروی خود به تعمیرگاه مرکزی رنو ما مراجعه نمایید.

 

 

مختصری درباره تاریخچه تولید و استفاده از تسمه تایم

اولین تسمه تایم در سال ۱۹۴۵ میلادی مورد استفاده قرار گرفت.

در سال ۱۹۶۲ یک خودروی آلمانی اولین خودرویی بود که از تسمه تایم استفاده می کرد.

در پایان و برای جمع بندی این مطلب به شما پیشنهاد می کنیم هرگز با تسمه تایم کهنه و فرسوده رانندگی نکنید.

همچنین در صورتی که یک خودروی کارکرده و دست دوم را خریداری کرده اید و از این موضوع که آخرین بار چه زمانی تسمه تایم را تعویض کرده اند اطلاعی ندارید لطفا در اولین فرصت ممکن برای بازدید از تسمه تایم ال۹۰ خود به تعمیرگاه مرکزی تندر نود ( l90 ) ما مراجعه نمایید.

اگر که دنبال یک تعمیرگاه حرفه‌ای ال۹۰ میگردی رنو کار رو بهتون معرفی میکنیم. زیرا شاید اولین نباشیم ولی بهترین هستیم.

ممنون که تا اینجا همراهمان بودید اگر سوالی داشتید حتما کامنت کنید.

برای دریافت خدمات تسمه تایم ال۹۰ می توانید به آدرس :

تهران، بزرگراه فتح – بعد از پل شیر پاستوریزه -لاین کندرو – فتح ۲۱ – پلاک ۱۶- مرکز تعمیرات تخصصی رنو مراجعه کنید.

تلفن های تماس :

۰۲۱ ۶۶۸۰۸۶۵۹
۰۲۱ ۶۶۸۱۸۴۲۳
موبایل: ۰۹۱۲۷۸۸۴۴۰۵

4.3/5 - (6 امتیاز)

5 دیدگاه برای “تسمه تایم ال۹۰

  • مدیر سایت گفته:

   سلام خدمت شما-ما در پروسه ی تعویض تسمه تایم خودروهای رنو از کیت کامل تسمه تایم فابریک رنو استفاده میکنیم و تسمه تایم های دیگه رو نمیتونیم تایید کنیم.

 1. داود رشیدی گفته:

  سلام هزینه تسمه تایم با اجرت چقدر است ؟
  چه زمانی باید مراجعه کرد؟
  ضمانت تعوی۱به چه صورت است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ در واتس اپ بپرسید!