تسمه تایم داستر

تسمه تایم داستر

آیا تسمه تایم نیاز به تعویض دارد ؟

  • از کجا باید متوجه بشویم که تسمه تایم نیاز به تعویض دارد ؟
  • اگر یک خودروی کارکرده و دست دوم خریدیم چطور تسمه آن را بازدید کنیم؟
  • تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم یک قطعه لاستیکی است که معمولا از 4 لایه ساخته شده است.

لایه رویی یا بالایی از یک پارچه مقاوم و با دوام بالا ساخته شده است.

نکته خیلی مهم که متاسفانه خیلی ها به آن توجه نمی کنند این است که تسمه تایم داستر باید توسط فرد متخصص و آموزش دیده انجام شود.

از کجا بفهمیم تسمه تایم داستر پاره شده است؟

اگر در حال حرکت موتور خاموش شد ممکن است علت خاموش شدن پاره شدن این تسمه باشد.

توجه بفرمایید که علاوه بر تسمه تایم حتما باید به صورت دوره ای و منظم تسمه های دینام ، کولر ، تسمه فرمان هیدرولیک را هم بازدید و در صورت لزوم تعویض نماییم.

علائم فرسوده شدن تسمه تایم داستر چیست؟

بعد از پارگی تسمه تایم اصولاً صداهایی غیر معمول از داخل موتور به گوش می‌رسد. همچنین در صورت عوض کردن دنده، موتور ماشین به خوبی کار نخواهد کرد و احتمال مصرف سوخت خودرو شما را بالا خواهد برد و یا حتی می‌تواند باعث شود خودرو شما در هنگام استارت روشن نشود.

می‌توان گفت تسمه و پولی دو قطعه‌ای هستند که مهم‌ترین اجزا جلویی خودرو را تشکیل می‌دهند.

وظیفه اصلی تسمه تایم داستر چیست؟

قبل از این که بدانیم وظیفه‌ی تسمه تایم چه چیزی است باید بدانیم که تسمه تایم چیست، تسمه تایم داستر به قسمتی از موتور احتراقی میگویند که کار اصلی آن تنظیم حرکت سوپاپ‌ها به وسیله چرخ میل لینگ خودرو است.

اصولاً تسمه تایم داستر میل لینگ را به میل بادامک‌ها متصل می‌کند تا با این کار نوبت بسته شدن و باز شدن دریچه سوپاپ‌ها را کنترل کند.

ویژگی‌های یک موتور خوب و چهار زمانه این است که سوپاپ‌ها یکبار در هر دو میل لنگ باز و بسته شوند که تسمه تایم این کار را به خوبی انجام می‌دهد.

تسمه تایم‌های داستر دندانه‌هایی را دارد که به وسیله‌ی آنها میل بادامک را به صورت هم زمان با میل لنگ می‌چرخاند

پیشنهاد میکنیم تسمه تایم داستر را در کیلومتر های تعیین شده از سوی شرکت سازنده تعویض نمایید تا دچار مشکلات و آسیب های ناشی از فرسوده و پاره شدن تسمه تایم نشوید. لازم به توضیح است که شما مالک محترم خودروی رنو داستر می توانید با هماهنگی از طریق تلفن های نوشته شده در پایین همین صفحه ، برای بازدید و در صورت لزوم تعویض تسمه تایم داستر خود به تعمیرگاه تخصصی رنو ما به آدرس نوشته شده در انتهای همین صفحه مراجعه نمایید.

تسمه تایم داستر

یکی از قطعات اصلی در موتور تسمه تایم می باشد که وظیفه دارد قدرت و حرکت را از میل لنگ به میل سوپاپ منتقل کند.

مشاهده  تعمیر گیربکس اتوماتیک داستر در تعمیرگاه رنو داستر

با حرکت و چرخش میل سوپاپ ، باز و بسته شدن سوپاپ ها در زمان های مشخص انجام می شود.

زمانی که تسمه تایم داستر در زمان های منظم تعویض نشود ، ممکن است ناگهان زمانی که در شهر یا جاده های خارج شهر در حال حرکت با خودروی خود هستید ، پاره شود و در این حالت بلافاصله موتور خودروی شما خاموش می شود.

در این وضعیت فقط باید با امداد خودرو تماس بگیرید تا برای امداد رسانی به محل شما تشریف بیاورند.

فرسوده شدن این قطعه معمولا با تغییر شکل ظاهری آن مشخص می شود.

تغییر شکل ظاهری مانند ایجاد شدن ترک در قسمت های مختلف تسمه خود را نشان می دهد.

بهترین زمان برای تعویض تسمه تایم داستر چه موقعی است؟

تسمه تایم‌های داستر باید در زمان مشخصی که در دفترچه راهنمای ماشین نوشته شده است تعویض شود.

چرا تعویض تسمه تایم داستر فقط باید توسط متخصص آن انجام شود؟

اگر تعمیرکاری که می‌خواهد تسمه تایم داستر را تعویض کند در این کار مهارت کافی را نداشته باشد همچنین آشنایی کامل با سیستم فنی خودروهای رنو داستر را نداشته باشد ممکن است آسیب جدی به خودرو شما وارد شود،.
چون اگر تایم تعویض تسمه تایم درست تشخیص داده نشود یا هنگام تعویض تسمه تایم یک دندانه اشتباه شود، ممکن است کارکرد موتور به هم بریزد و به‌اصطلاح مکانیک تک کار کند.
در صورت پیش‌آمدن این اتفاق ماشین شما شتاب و سرعت اولیه را نخواهد داشت و اگر هنگام تعویض دندانه‌ها بیشتر باشد هنگام استارت زدن سوپاپ‌ها با پیستون برخورد می‌کند و کج می‌شود و زمانی که استارت می‌زنید خودرو صدای ضعیفی دارد که دیگر روشن نمی‌شود، و زمانی که برای تعمیر آن را نزد تعمیرکار ببریم باید نیم قسمت بالای موتور خودرو رنو داستر را کامل باز کند تا سوپاپ‌های دود و هوا را تعویض کنند که این کار شامل هزینه زیادی برای شما خواهد بود.
از مزایای یک تعمیرگاه تخصصی باسابقه برای تعمیر خودرو رنو داستر این هست که از لوازم اصل استفاده کند چون اگر تسمه تایم اصل نباشد بعد از تعویض به‌احتمال زیاد پاره می‌شود و امکان دارد دوباره مشکل کج شدن سوپاپ‌ها رخ دهد.
اگر هنگام پاره شدن، خودرو در حرکت باشد احتمال شکستن پیستون‌ها بالاست که با شکستن پیستون‌ها موتور ماشین باید کامل باز شود و هزینه زیادی صرف خرید قطعات و تعمیر شود.
در نظر داشته باشید برای تعویض تسمه تایم رنو داستر حتماً آن را به مراکز تخصصی تعمیر خودروهای رنو سپرده تا از اصل بودن قطعات و مهارت متخصصین خیالتان راحت باشد.

تعمیرگاه تخصصی رنوکار، با در اختیار داشتن بزرگ‌ترین آرشیو قطعات اصلی و اورجینال شرکت رنو، و متخصصانی که سال‌هاست به‌صورت اختصاصی بر روی خودروهای رنو فعالیت دارند، خدمات خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن باقیمت‌های مناسب به مشتریان عزیز با ارائه ضمانت‌نامه کتبی عرضه می‌کند.

مشاهده  تعمیرگاه داستر | تعمیرگاه تخصصی رنو داستر

مهم‌ترین دلایل از تایم خارج شدن موتور چیست؟

پاره شدن تسمه تایم به دلیل استهلاک بالای خودرو، تنش‌های زیاد وارده به آن، دیر تعویض کردن آن و یا شل بودن زیاد تسمه تایمینگ که بیشتر به دلیل خرابی تسمه سفت کن می‌باشد، اتفاق می‌افتد.

برای تست شل و یا سفت بودن تسمه تایم خودرو باید با فشار دادن تسمه 2 الی 3 میلیمتر انعطاف داشته باشد اگر این انعطاف صورت نگیرد و یا بیش از اندازه صورت گیرد حتماً باید خودرو خود را به یک تعمیرگاه تخصصی برده و نشان دهید.

همچنین شما با کارهایی از جمله ترک یا فرسودگی می‌توانید متوجه سالم بودن یا نبودن تسمه تایم خود شوید.

تسمه تایم داستر

به شما توصیه می کنیم اگر اطلاع ندارید که آخرین بار چه زمانی تسمه تایم داستر خود را تعویض کرده اید حتما به تعمیرگاه تخصصی رنو ما مراجعه کنید تا ما با دقت تسمه تایم خودروی شما را بازدید نماییم.

با این کار شما از ایجاد هزینه های ایجاد شده در صورت پاره شدن تسمه تایم جلوگیری می کنید.

همان طور که اطلاع دارید تسمه تایم داستر در مدل ها و برند های مختلفی در بازار وجود دارد.

اما ما فقط نوع اصلی و شرکتی آن را برای خودروی شما استفاده می کنیم.

تسمه تایم داستر

دلیل اینکه در خودروهای امروزی بیشتر از تسمه تایم به جای زنجیر تایم استفاده می شود ، این است که تسمه بر خلاف زنجیر تایم در موقع حرکت هیچ گونه صدایی ایجاد نمی کند.

همچنین زمانی که برای انتقال حرکت از میل لنگ به میل سوپاپ از تسمه استفاده می شود انتقال نیرو و قدرت بسیار نرم تر از حالتی که از زنجیر تایم استفاده می شود انجام می شود.

اگر آخرین زمانی که تسمه تایم را عوض کرده باشیم را ندارید چه کار باید کنیم؟

اگر از آن دسته از افرادی هستید که نمی‌دانید چه زمانی تسمه تایم داستر خود را عوض کرده‌اید باید بگویم که شما باید به تعمیرگاه تخصصی ما بیاید تا ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن خودرو شما را مورد بازدید قرار دهید تا در صورت نیاز تسمه تایم خودرو شما را تعویض کنیم.

بعد از پاره شدن این تسمه چه اتفاقی می‌افتد؟

یکی از سؤالاتی که می‌تواند شما را درگیر کند این است که اگر تسمه تایم ما پاره شود چه اتفاقی خواهد افتاد باید بگویم که در آن زمان باز و بسته شدن سوپاپ‌ها نامنظم خواهد شد، در این مواقع سوپاپ‌های خودرو شما باز و بسته نمی‌شود البته باید بگویم که در برخی از موتورها ممکن است بعد از پاره شدن تسمه تایم، سوپاپ‌ها با پیستون‌ها با یک دیگر برخورد کنند که این برخوردها می‌تواند خسارت‌های زیادی را وارد کند و هزینه‌های تعمیر آن نیز بالا رود.

در نتیجه نمی‌توان به صورت قطعی گفت که پاره شدن تسمه تایم داستر برای همه‌‎ی خودروها نتیجه و خسارات یکسانی را به همراه دارد.

مشاهده  تعویض روغن گیربکس داستر در تعمیرگاه تخصصی داستر

ما به شما این پیشنهاد را میکنیم که در بهتر است تسمه تایم داستر خودرو خود را قبل از این که علائم خود را مشخص کند آن را تعویض کنید و به صورت دوره‌ای از وضعیت سلامت ظاهری تسمه تایم و قطعات موتور به یک متخصص تعمیر خودرو نشان دهید.

همان‌طور که گفتیم تسمه تایم جزو مهم‌ترین قسمت خودرو است برای همین شما به عنوان صاحب خودرو نمی‌توانید تسمه‌ی خود را چک کنید چرا که باید یک متخصص خودرو به آن نگاه کند شما می‌توانید خودرو خود را به تعمیرگاه ما به آدرس گفته شده در اولین فرصت بیاورید.

نکته‌ی موجود برای تسمه تایم این است که هیچگاه برای تعویض آن امروز و فردا نکنید و هر بار بعد از تعویض تسمه تایم، کیلومتر خودرو خود را یادداشت کنید تا در زمان تعویض بعد آن را فراموش نکنید.

 

لازم به ذکر است که جنس تسمه تایم داستر از لاستیک می‌باشد و رشته‌های فیبری در آن وجود دارد که باعث محکم‌تر شدن آن می‌شود.

نکته مهم

اما یکی از مزایایی که استفاده از زنجیر تایم دارد این است که معمولا نیاز به تعویض ندارند.

و تنها در صورتی که دچار مشکل شود تعویض می شود.

ما در تعمیرگاه تخصصی رنو در تهران علاوه بر تعویض و بازدید تسمه تایم داستر ، خدمات تعمیر و تنظیم موتور ، تعمیر گیربکس اتوماتیک ، بازدید و سرویس دوره ای ، تعویض روغن موتور و گیربکس ، تعویض لنت ترمز های چرخ های جلو و عقب ، تعمیر جلوبندی و … را هم انجام می دهیم.

فقط کافی است با ما از طریق تلفن های نوشته شده در پایین همین صفحه تماس حاصل نمایید.

بهتر است زمانی که تعویض تسمه را انجام می دهیم حتما از بلبرینگ های مربوطه بازدید کنیم تا در صورت خراب شدن آنها را هم تعویض نماییم.

 

تعمیرگاه مرکزی رنو

مهم ترین سوالاتی که درباره تسمه تایم داستر پرسیده می شود موارد زیر هستند:

مقایسه زنجیر تایم و تسمه تایم

تسمه تایم‌ها و زنجیر تایم‌ها اهداف مهم و یکسانی را دارند که این اهداف انتقال دادن نیرو و حرکت از میل لنگ به میل سوپاپ می‌باشد.

تنها نکته مهم درباره‌ی زنجیر تایم و تسمه تایم است که زنجیر تایم عمر بیشتری را نسبت به تسمه تایم دارد.

یکی دیگر از نشانه های پاره شدن تسمه تایم داستر این است که به طور ناگهانی موتور خودرو شما خاموش می‌شود. توصیه می‌شود که هنگام بروز این مشکل از استارت زدن بیش از اندازه بپرهیزید کنید.

برای دریافت خدمات تسمه تایم داستر می توانید به آدرس :

تهران، بزرگراه فتح – بعد از پل شیر پاستوریزه -لاین کندرو – فتح ۲۱ – پلاک ۱۶- مرکز تعمیرات تخصصی رنو مراجعه کنید.

تلفن های تماس :

۰۲۱ ۶۶۸۰۸۶۵۹
۰۲۱ ۶۶۸۱۸۴۲۳
موبایل: ۰۹۱۲۷۸۸۴۴۰۵

 

4.2/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *